Limited ortaklıklarda genel kurul toplantıları
The general meeting in limited companies
  1. Tez No: 498891
  2. Yazar: GÖZDE SÜNGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı, ticaret hayatında geniş yer tutan limited ortaklıkların genel yapısının ve ortakları tarafından limited ortaklığın iradesinin oluşturulduğu genel kurul toplantılarının, Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde incelenmesidir. Bu çalışmada, 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girmiş olan 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde limited ortaklıkların genel esasları, limited ortaklık genel kurulunun organ yapısı ve niteliği, görev ve yetkileri, genel kurul toplantıları, çeşitleri, toplantıya çağrılma, toplantı gündemi, toplantıya katılma hakkı ve elektronik ortamda katılım, genel kurulda oylamalar, başkanlık divanı ve başkan, oy hakkı, kapsamı, oy hakkından yoksunluk ve oy hakkının donması, oylama türleri, genel kurul kararlarının alınması, toplantı tutanağı, genel kurul kararların tescili ve kararların hükümsüzlüğü konularına yer verilmiştir. Limited ortaklıklarla ilgili düzenlenmiş bu hükümlerin birçoğunda, anonim ortaklıklarla ilgili hükümlere atıflar yapılmış ve anonim ortaklıklara uygulanan hükümlerden, limited ortaklıklara uygulanacak olanlara işaret edilmiştir. Kanunun bu şekilde yapmış olduğu atıflar bazı hallerde yetersiz kalmaktadır. Limited ortaklıkların yapısı ve iş hayatındaki geniş kapsam ve konumuna özgü detaylı hükümlerin, anlaşılır ve net bir şekilde kanunun limited ortaklıklarla ilgili düzenlemelere yer verdiği bölümlerde bulunabilmesi amacıyla, hukukçuların, ortaklıkların ve kaynak kanun olan ve olabilecek diğer ülke kanunlarıyla alakalı yeterli donanıma sahip tarafların da görüşleri alınarak, meclis alt komisyonlarında yeterince tartışılıp, gereğince yasalaştırılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the general structure of limited companies which have a large place in commerce life and the general assembly meetings in which the will of the limited company is formed by the shareholders within the framework of the Turkish Commercial Law. The general principles of limited companies, the structure and nature of the general assembly of limited company, the duties and authorities, general assembly meetings, types, meeting call, meeting agenda, the right to attend the meeting and the right to participate in the meeting are given in the scope of the Turkish Commercial Law numbered 6102, Participation in the electronic media, voting at general assembly, presidential council and president, scope of voting rights, lack of voting rights and freezing of voting rights, types of voting, taking of decisions of the general assembly, minutes of the meeting and the invalidation of decisions and registrations of general meeting decisions are dealed in this study. In most of these provisions regulating the limited companies, references to the provisions related to joint stock companies have been referred to, and the provisions applied to the joint stock companies have been pointed out to be applied to limited companies. The references made in this way to the law are inadequate in some cases. In view of the nature of the limited companies and the detailed provisions specific to the broad scope and position of business life, to be able to clearly and unambiguously include the regulations in relation to limited companies, the opinions of the lawyers, companies and parties with adequate legal affiliations and other country laws. It is important that the parliamentary subcommittees discuss adequately and legislate accordingly.