Nurgül Ateş'in çocuk hikâyelerinin değerler eğitimi bakımından incelenmesi
Nurgül Ateş's examination of children's stories in terms of values education
  1. Tez No: 717721
  2. Yazar: HARUN ERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY KAYADİBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Değerler eğitiminin eğitim sistemlerinde yer alması son otuz yılda artarak devam etmektedir. Değerler bir toplumun gelecek nesillerinin sahip olması için gerekli olan en önemli kazanımlardandır. MEB, bu bağlamda müfredat değişiklikleri yapmış ve farklı değerlerin eğitim müfredatlarında yer almasını sağlamıştır. Özellikle ders kitaplarında yer alan metinler ile çocuk okuma kitaplarında yer alan hikâyelerde değer konusunda çocukların bilgi sahibi olması ve öğrenmesi günümüz eğitim sistemlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu tez çalışmasının amacı Nurgül Ateş tarafından kaleme alınan toplam 26 hikâye kitabının MEB müfredatında yer alan değerler bağlamında incelenmesidir. Yazar tarafından kaleme alınan kitaplar genellikle okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yöneliktir. Çalışmada MEB tarafından belirlenen 10 değerin kitaplarda yer alma sıklıkları incelenmiştir. Bundan dolayı çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Çalışma toplam beş bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde amaç, yöntem, sınırlılıklar, çalışmanın önemi, varsayımlar ve tanımlar yer almıştır. İkinci kısımda ise kavramsal çerçeve kapsamında daha önce yapılan çalışmalar kısaca verilmiştir. Ayrıca önemli kavramlar ve çalışmalar incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde tez çalışması kapsamında incelenen kitaplarda yer alan değerler sunulmuştur. Beşinci bölümünde ise çalışmadan elde edilen bulgular ve sonuçlar daha önce yapılmış çalışmalar ile karşılaştırılarak tartışılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur. Çalışma sonucunda kitaplarda özellikle sorumluluk, sevgi, yardımseverlik, dostluk ve saygı gibi önemli değerler açısından fazla sayıda örnekler bulunduğu belirlenmiştir. Bu sebepten dolayı özellikle okul öncesi öğrenciler için bu kitaplar tavsiye edilebilir. Ancak kitapların çocukların yaşlarına göre seçilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
The inclusion of values education in education systems has been increasing in the last thirty years. Values are one of the most important acquisitions required for the future generations of a society. In this context, the Ministry of National Education has made curriculum changes and ensured that different values are included in the education curriculum. It is an indispensable part of today's education systems that children learn and learn about value, especially in the texts in the textbooks and the stories in the children's reading books. The aim of this thesis study is to examine a total of 26 story books written by Nurgül Ateş in the context of the values in the MEB curriculum. The books written by the author are generally aimed at pre-school and primary school students. In the study, the frequency of the 10 values determined by the Ministry of National Education in the books were examined. Therefore, case study, one of the qualitative research methods, was used in the study. The study consists of a total of five chapters. In the first part, the aim, method, limitations, importance of the study, assumptions and definitions are included. In the second part, previous studies within the scope of the conceptual framework are given briefly. In addition, important concepts and studies were examined. In the fourth part of the study, the values in the books examined within the scope of the thesis study are presented. In the fifth part, the findings and results obtained from the study were compared with previous studies and discussed and some suggestions were made. As a result of the study, it was determined that there are many examples in the books in terms of important values such as responsibility, love, helpfulness, friendship and respect. For this reason, these books can be recommended especially for pre-school students. However, it is necessary to choose the books according to the age of the children.