Kur'an-ı Kerim bağlamında Hz. Muhammed'in eğitim süreci
In the context of the Quran Muhammad's educational process
- Tez No: 717732
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF TOPYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ayetler çerçevesinde Hz. Muhammed'in (s.a.v) risâlet öncesi ve risâlet sonrası dönemleri ele alınmıştır. Bu sayede Allah Teâlâ ile Hz. Peygamber'in (s.a.v) iletişimine ve“Kur'an temelli eğitimin”nasıl gerçekleştirildiğine değinildi." Allah Teâlâ risâletten sonra çeşitli vasıtalarla Hz. Peygamber (s.a.v) ile iletişime geçti. Fakat risâletten önce de onu manevi bir gözetim altında tutuyordu. Çünkü Allah Teâlâ Hz. Muhammed'i (s.a.v) çok şerefli bir göreve hazırlamaktaydı. Bunun en açık ispatı ise Hz. Peygamber'in (s.a.v) risâlet öncesi dönemine temas eden ayetlerdir. Bu ayetler Hz. Muhammed'in (s.a.v) risâlet öncesi durumunu ifade etmekte ve risâlet sonrası durumu ile ilgili kıyaslamalara yer vermektedir. Çalışmamızda vahiyden sonra Hz. Muhammed'in (s.a.v) Kur'an ahlakı ile ahlaklanması süreci ayetler bağlamında tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Within the framework of the verses, Hz. The periods of Muhammad before and after the Prophethood are discussed. In this way, Allah Ta'ala and Hz. The way the prophet communicated was determined in terms of“Quran Education”. After Allah's Messenger, Hz. He communicated with the prophet. But before the risale, he was keeping him under a spiritual watch. Because Allah Almighty He was preparing Muhammad for a very honorable mission. The clearest proof of this is Mr. These are the verses that touch on the Prophet's pre-Risalat period. These verses are It expresses the situation of Muhammad before the Risalet and includes explanations about his situation after the Risalet. In our study, after the revelation, Hz. The process of Muhammad's moralization with the morals of the Qur'an was determined in the context of the verses.