Kur'ân'da cinsiyet adaleti
Gender justice in the Qur'an
- Tez No: 717731
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF TOPYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsanlık tarihi boyunca dikkat çekici özelliğini kaybetmeyen konulardan birisi 'cinsiyet' meselesi olmuştur. Pek çok şeye muktedir olabilen insanoğlu, yön veremediği ve tercihini yapamadığı bu noktada, zaman zaman arayış veya gelgitlere duçar olmuştur. Özellikle cinsiyetler arası adaletsizliklerin hüküm sürdüğü toplumlarda bu arayışlar artarak isyana dönüşmüştür. İnsanı yaratan ve ona şekil veren Yüce Yaratıcı ise, gönderdiği dinler ile bu tür adaletsizlikleri düzeltmek adına pek çok elçi göndermiştir. Fakat zaman içerisinde kutsal metinleri tahrif olan insanoğlu, bunun da etkisiyle her defasında yeniden bu adaletsiz düzende hem kendi cinsine hem karşı cinse acı çektirmeye devam etmiştir. Kur'an-ı Kerîm'in inişi ile hayat bulan yeni düzen ile gerçek bir cinsiyet adaleti sağlanmıştır. Fakat bu da yıllar içerisinde; bazı gelenek, alışkanlık, yanlış örnekler, anlayışlar ve değişen hayat şartları neticesinde bozulmaya başlamış hem cinsiyet meselesi bulanmış hem kadın-erkek arasında kurulan o 'birbirine sükûnet verme' güzelliği zamanla azalmıştır. Bu sebeple gerek kadın dernekleri gerek farklı cinsiyet yönelimlerini temsil eden derneklerin sayısı artmış, fakat zaman zaman art niyetli kişilerin yönlendirmeleriyle konu amacının dışına çıkarılmıştır. Toplumsal cinsiyet eşitliği adı altında, kadın-erkek eşitliği ana temasında, özellikle gençler 'cinsiyetsizleştirme veya farklı cinse yönelme' durumuyla karşı karşıya bırakılmıştır. Oysa Kur'ân'ın bizi getirmek istediği noktada, ne problem olarak görülen toplumsal cinsiyet meselesine ne de kadın-erkek eşitliği gibi kadına ekstra yük yükleyen açılımlara gerek kalmadığı anlaşılacaktır. Çünkü Kur'ân bize güçlü bir cinsiyet adaleti sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the issues that has not lost its remarkable feature throughout the history of humanity has been the issue of 'gender'. Being able to do many things, human beings, at this point where they cannot direct and choose, sometimes fall into quests or tides. Especially in societies where gender injustices prevail, these pursuits have increasingly turned into rebellion. The Supreme Creator, who created and shaped man, sent many envoys to correct such injustices with the religions he sent. However, over time, human beings, whose sacred texts were distorted, continued to inflict pain on both their own sex and the opposite sex in this unjust order, every time with the effect of this. With the new order that came to life with the descent of the Qurʾān, a real gender justice has been achieved. But this over the years; As a result of some traditions, habits, wrong examples, understandings and changing life conditions, it started to deteriorate. For this reason, the number of women's associations and associations representing different gender orientations has increased, but the subject has been taken out of scope with the guidance of malicious people from time to time. Under the name of gender equality, under the main theme of equality between men and women, especially young people are faced with the situation of 'desexualization or orientation to different sexes'. However, at the point where the Qurʾān wants to bring us, it will be understood that neither the issue of gender, which is seen as a problem, nor the openings that impose an extra burden on women, such as gender equality, are unnecessary. Because the Qurʾān offers us a strong gender justice.