Eğitimde blokzincir kullanımı: Türkiye'de ve dünyada uygulamalar
Use of blockchain in education: Applications in Turkey and in the world
- Tez No: 717736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; eğitimde blokzincir teknolojisinin kullanımında mevcut durumu, bu teknolojiden eğitim kurumlarının beklentilerini, kullanımın önündeki engelleri, blokzincir teknolojisinin eğitimde kullanım oranını artırmak adına önerileri, ilgili Türk ve yabancı akademisyenler ile Türkiye'deki ve yurt dışındaki kurum/firmaların bakış açkısıyla ortaya koymaktır. Çalışmanın araştırma sorularına yanıt aramak için, betimsel tarama modelinden yararlanılmıştır. Blokzincir alanında çalışmaları olan ya da ders veren Türk ve yabancı akademisyenlerle, Türkiye'de ve yurt dışında blokzincir alanında çalışmalar yürüten firma ve kurumlar, çalışma grubunu oluşturmaktadır. Araştırma sorularına yanıt bulmak için, çalışma grubundaki akademisyenlerle firma ve kurumlara yönelik olarak, araştırmacı tarafından çoktan seçmeli ve açık uçlu sorulardan oluşan bir form hazırlanmıştır. Soruların kapsam ve dil geçerliliği için uzman görüşleri alınarak, formlara son şekilleri verilmiştir. Veri toplama araçları Survey Monkey uygulamasında dijitalleştirilerek, katılımcılara e-posta yoluyla ulaştırılmıştır. Yanıtlar, Survey Monkey veri tabanında toplanmıştır. Bu sayede, katılımcıların kimliği de gizli kalmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24 programıyla analiz edilmiştir. Analizlerden elde dilen verilere göre; Türkiye'de ve yurt dışındaki üniversitelerde blokzincir teknolojinin aktif olarak kullanım oranı düşüktür. Her iki gruptaki akademisyenlerin yarısından fazlasının üniversitelerinde blokzincir teknolojisi ile ilgili dersler okutulmaktadır. Yabancı üniversitelerdeki araştırma ve geliştirme (AR-GE) çalışmalarının gerçekleştirilme oranının, Türk üniversitelerindeki çalışmalarla karşılaştırıldığında daha yüksek olduğu görülmektedir. Türkiye'deki ve yurtdışındaki üniversitelerden araştırmaya katılan akademisyenlerden özel sektör ile iş birliği yapıldığını belirtenler, bu iş birliğinin en çok finans desteği almak olduğunu belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan Türk ve yabancı akademisyenlerin büyük bir kısmının, blokzincir teknolojisinin üniversitelerde diploma ve eğitim sertifika işlemlerinin kolaylaştırma ve güvenli kılma konusunda beklenti içinde olduğu görülmektedir. Türkiye'deki akademisyenlerin çoğunluğu, üniversitelerinde blokzincir kullanımının önündeki engel ya da sınırlılık olarak, kurumlarında bu teknolojiyi geliştirecek yeterli sayıda ve donanıma sahip çalışan olmamasını belirtmişlerdir. Buna karşılık, yurt dışındaki akademisyenlerin büyük bir kısmı, üniversite yöneticilerinin blokzincir teknolojisiyle ilgili yeterli bilgiye sahip olmamasını engel ya da sınırlılık olarak göstermiştir. Türkiye'de blokzincir teknolojisi alanında faaliyet yürüten firma/kurumlardan sadece 2 tanesine ulaşılabilmiş, yurt dışındaki kurum/firmalardan yanıt alınamamıştır. Katılımcı firma/kurumlar, üniversitelerin blokzincir teknolojisini kullanmanın birçok yararı olacağı konusunda hemfikirdir. Firma ve kurumların ortak görüşü; yeterli sayıda ve donanımda insan kaynağı bulunmaması, üniversite yöneticilerinin blokzincir konusunda yeterli bilgi sahibi olmaması, üniversite öğrencileri, akademisyenler ve diğer çalışanların, blokzincir kullanımı hakkında eğitim almamış olması, üniversitelerde blokzincir teknolojisinin kullanımına engel ya da sınırlılık olarak belirtilmiştir. Ayrıca bazı katılımcıların, eğitim kurumlarında blokzincir teknolojisinin kullanımını artırmak ve bu teknolojinin geliştirilmesi için önerileri de, bu çalışmada yer bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study; the aim is to present the current situation in the use of blockchain technology in education, the expectations of educational institutions from this technology, the obstacles to its use, suggestions to increase the use of blockchain technology in education, from the perspective of relevant Turkish and foreign academicians and institutions/firms in Turkey and abroad. In order to find answers to the research questions of the study, the descriptive survey model was used. The working group consists of Turkish and foreign academicians working or giving lectures in the field of blockchain, and companies/institutions working in the field of blockchain in Turkey and abroad. In order to find answers to the research questions, a form consisting of multiple choice and open-ended questions was prepared by the researcher for the academicians and companies/institutions in the study group. The forms were finalized by taking expert opinions for the scope and language validity of the questions. Data collection tools were digitized in the Survey Monkey application and delivered to the participants via e-mail. Responses were collected in the Survey Monkey database. In this way, the identity of the participants remained confidential. The data obtained were analyzed with the SPSS 24 program. According to the data obtained from the analysis; The active use of blockchain technology in universities in Turkey and abroad is low. More than half of the academicians in both groups teach courses on blockchain technology at their universities. It is seen that the rate of research and development studies in foreign universities is higher when compared to the studies in Turkish universities. Among the academics participating in the research from universities in Turkey and abroad, those who stated that they cooperated with the private sector stated that this cooperation was mostly financial support. It is seen that most of the Turkish and foreign academicians participating in the research are in expectation of blockchain technology to facilitate and secure the diploma and education certificate processes in universities. The majority of academics in Turkey stated that the obstacle or limitation of the use of blockchain in their universities is the lack of sufficient number and equipment in their institutions to develop this technology. On the other hand, most of the academicians abroad pointed out that university administrators' lack of sufficient knowledge about blockchain technology is an obstacle or limitation. Only 2 of the firms/institutions operating in the field of blockchain technology in Turkey could be reached, and no response could be received from the institutions/firms abroad. Participating companies/institutions agree that universities will have many benefits from using blockchain technology. The common opinion of the firm/institutions; The lack of sufficient and well-equipped human resources, the lack of sufficient knowledge of university administrators about blockchain, the fact that university students, academics and other employees have not received training on the use of blockchain are stated as obstacles or limitations to the use of blockchain technology in universities. In addition, some participants' suggestions to increase the use of blockchain technology in educational institutions and to develop this technology were also included in this study.