Yerel tarih ve kültür unsurlarının sosyal bilgiler dersi değerler eğitimi açısından incelenmesi
Investigation of local history and cultural terms of values education i̇n social studies lesson
  1. Tez No: 717737
  2. Yazar: MELİKE NUR ÖZBEK GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sosyal Bilgiler hayatın içinde olan bir derstir. Sosyal Bilgilerin konusu insanlardır. İnsanların yaşamlarını konu alır ve inceler. Sosyal Bilgiler bireyin toplumu ve toplum içindeki yerini anlamasını sağlar. Yerel tarih belli bir yerde yaşayan bir toplumun kökenini, toplumun ekonomik, politik gelişmelerini takip ederek onların gelişim özelliklerini ve yaşam biçimlerini konu alabilir. Değerler eğitimi bireylere toplumun bilgi ve becerilerini artırmak için yapılan genel faaliyetlerdir. Değerler eğitimi ile önce kişi ile başlar ve toplumla devam eder. Değerler eğitiminde amaç toplumun iyi ve mutlu olmasıdır. Bu araştırmanın amacı Sosyal Bilgiler programında yer alan değerlere dayalı verilen eğitimin ortaokul öğrencilerinin Değerler ve Yerel Tarih konularına günümüzde algılama durumunu tespit amaçlanmaktadır. Çalışma 2020-2021 eğitim öğretim yılında Kastamonu İnebolu ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı merkez ve köy ortaokullarında eğitim gören 130 tane ortaokul öğrenci ile gerçekleşmiştir. Yaptığımız araştırmada anket formu ve doküman analizi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Sosyal ve Kültürel Değerleri Algılama Anketi”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Değerlendirme sorularında beşli likert ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için IBM SPSS Statistics Subscripton paket programı kullanılmıştır. Görüşme formlarından elde edilen verilen analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre elde edilen bulgulara baktığımızda öğrencilerin İnebolu ilçesinin yerel tarihi hakkında kısmen bilgi sahibi oldukları, ancak ders boyutunda yerel tarih öğretim yapabilecek düzeyde olmadıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Social Studies is a course in life. The subject of Social Studies is people. It deals with and examines people's lives. Social Studies enables the individual to understand the society and his place in the society. Local history can follow the origin of a society living in a certain place, the economic and political developments of the society, and their development characteristics and lifestyles. Values education is the general activities carried out to increase the knowledge and skills of the society. With values education, it first starts with the person and continues with the society. The aim of values education is to make the society good and happy. The aim of this research is to determine the current perception of the secondary school students of the values-based education in the Social Studies program about Values and Local History. The study was carried out with 130 secondary school students studying in central and village secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in Kastamonu İnebolu district in the 2020-2021 academic year. Questionnaire form and document analysis were used in our research.“Social and Cultural Values Perception Questionnaire”and“Semi-Structured Interview Form”were used as data collection tools. A five-point Likert scale was used in the evaluation questions. IBM SPSS Statistics Subscripton package program was used for the analysis of the obtained data. The data obtained from the interview forms were analyzed. When we look at the findings obtained according to the results of the research, it is seen that the students have partial knowledge about the local history of the Inebolu district, but they are not at the level to teach local history in the course dimension.