Defending nature: A comparative analysis of the Cerattepe and Kirazlı anti-mining environmental movements
Doğayı savunmak: Cerattepe ve Kirazlı maden karşıtı çevre mücadelelerinin karşılaştırmalı bir analizi
  1. Tez No: 717756
  2. Yazar: BÜŞRA ÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER BARTU CANDAN, DOÇ. DR. ALİ TUNA KUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Son yıllarda, madencilik kanununda yapılan değişiklikler, genişleyen maden alanları ve artan hükümet baskılarıyla beraber Türkiye'de çok sayıda maden karşıtı çevre mücadelesi yükselmeye başladı. Bu mücadelelerin birçoğu benzer eylemlilik yöntemleriyle maden projelerini protesto etmelerine rağmen farklı yerlerdeki çevre mücadelelerindeki mobilizasyon stratejileri yerel aktörlerin kendi aralarında mücadeleyi devam ettirmek üzere kurdukları ilişkileri önemli derecede etkiliyor. Türkiye'de meydana gelen çevre mücadelelerinin organizasyon ve mobilizasyon stratejilerini analiz etmek amacıyla bu tezde Cerattepe ve Kirazlı maden karşıtı mücadelelerini karşılaştırmalı olarak ele aldım. Bu karşılaştırmalı analizde farklı çevrecilik anlayışlarına, çevrecilik anlayışının mücadelenin organizasyonu üzerindeki etkisine ve farklı yerel aktörlerin birbirleriyle kurdukları ya da kuramadıkları ilişkilere odaklandım. Bu karşılaştırma sonucunda bu tezde Cerattepe maden karşıtı mücadelesinde olduğu gibi yerel aktörlerin yer temelli bir mücadele geliştirdiği durumlarda farklı aktörlerin birbirleriyle daha güçlü bağlar kurarak tabandan yükselen bir aktivizmi uzun süre devam ettirebildiklerini ortaya koyuyorum. Bunun yanı sıra da, Çanakkale'nin coğrafi olarak bulunduğu konumun Kirazlı çevre mücadelesinde kentli çevreciler olarak tanımladığım yeni bir çevreci grubun ortaya çıkmasına olanak sağladığını ortaya koyuyorum. Bu çevreci grubun uzun yıllardır Çanakkale'de yaşayan aktörlerle ortak bir kimlik yaratamamasının çevre mücadelesinin sürdürülebilirliği üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermeye çalışıyorum.
Özet (Çeviri)
In the last decade, the number of environmental movements that emerged in opposition to the mining projects increased dramatically following the rising pressure of the government, the amendments regarding the mining laws and legislation, and the designation of the new mining areas throughout Turkey. Many of these movements have been organized through similar mobilization strategies like the vigil protests to defend the area; yet, these strategies have substantially changed the ways in which the local actors communicate and ally with each other to sustain the movement. To analyze the organization and mobilization strategies of environmental movements in Turkey, I compare the Cerattepe (Artvin) anti-mining movement with the Kirazlı (Çanakkale) anti-mining environmental movement and question different understandings of environmentalism, its effects on the organization of environmental movements, and the ways in which the local inhabitants are able to forge alliances or not. I argue that when the local actors create a place-based struggle as a part of the organization of an environmental movement it is more likely to sustain grassroots activism through a common ground and diverse alliance like the Cerattepe case. Additionally, the geographical position of the Çanakkale is conducive for the emergence of a new environmentalist group in the province leading to a conflict among different groups of inhabitants. This is why, they could not create a collective identity for a sustainable environmental movement. I name this new environmentalist group as“environmentalism of the urbanite”.