Manipülatif bilgilerin tüketim sürecinin, post-truth zeminde incelenmesi: Suriyeli göçmenler örneği
The research of the consumption process of manipulative texts in the context of post-truth: Sample of Syrian immigrants
  1. Tez No: 717762
  2. Yazar: ONURHAN DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. GİZEM UĞURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu çalışmada, sosyal medya kullanıcılarının tabi oldukları bireysel, toplumsal ve ideolojik koşullarla, Suriyeli göçmenlere ilişkin manipülatif metinleri değerlendirme süreçleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bu bağlamda, manipülatif metinlerin üretim ve tüketim süreçleri arasındaki ilişki,“post-truth”kavramının ortaya koymuş olduğu çerçeve içinde karşılıklı olarak incelenmiş, böylece kişisel duygu ve kanaatlerin, bilginin nesnelliği karşısındaki rolüne ilişkin bulgular araştırılmıştır. İç içe geçmiş tek durum desenlemesi yöntemi ile desenlenmiş olan çalışmada, çoklu nitel veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Manipülatif metinlerin üretim süreci, Suriyeli göçmenler hakkında üretilmiş, her biri farklı bir toplumsal temaya dayalı olan 6 adet manipülatif sosyal medya metninin eleştirel söylem analizleriyle incelenmiştir. Manipülatif metinlerin tüketim sürecinin araştırılmasında ise, bu analizlerden elde edilen bulgulara dayalı olarak oluşturulmuş görüşme metniyle, 50 görüşmecinin bireysel, toplumsal ve ideolojik yaklaşımlarını inceleyen derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler çerçevesinde, görüşmecilerin manipülatif metinleri değerlendirme biçimleriyle bu metinlerin temalarını oluşturan konulara gösterdikleri bireysel, toplumsal ve ideolojik yaklaşımlar arasındaki ilişkiler, nitel paradigma içinde araştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda görüşmecilerin, metinlerin temalarına yönelik bireysel ölçekte sorun yaşayıp yaşamamalarının ve metinlerin temalarına ilişkin ideolojik bir kutuplaşma içinde yaklaşım gösterip göstermemelerinin, metinlerin değerlendirilmesinde güçlü etkilere sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study concern with the relations between the individual, social, ideological conditions of social media users and their approach to manipulative texts about Syrian immigrants. In this context, the relations between the processes of manipular texts' fabrication and consumption, are exemined as part of“post-truth”approach, and so, finding about the role of personal and public feelings and beliefs against to facts are study. To search this relations, multiple case study is used as method. To research the fabricating process of manipulative texts, 6 manipulative social media texts about Syrian immigrants are analysed with the Critical Discourse Analysis, within Teun van Dijk's approach. To research the consumption of the manipulative texts, an depth-interview text is prepared by way of the Discourse Analysis results and 50 social media users are interviewed with this text. Within the frame of findings, the relations between the individual, social, ideological approach of interviewers about the themes of the manipulative texts and their estimates of manipulative texts are studied in the qualitative paradigm. As a results, the study shows that, interviewers's problems on a individual scale in their daily life and the ideological polarizations of the interviewers about the theme of the manipulative texts have strong effects on their estimatings of the manipulative texts about Syrian immigrants.