Tasarlanmış eğimli kök kanallarına sahip monobloklarda soğuk lateral kondensasyon ve tek kon dolum tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of cold lateral condensation and single cone filling techniques in monoblocks with designed curved root canals
- Tez No: 717819
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MADEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Eğimli kök kanallarına sahip monobloklarda EdgeFile X3 ve One Curve eğelerinin eğim açısı üzerindeki etkileri ve bu kök kanallarında soğuk lateral kondensasyon ve tek kon dolum tekniklerinin etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Yöntemler: Eğimli kök kanalı içeren üç ana grup (n=36) halinde toplam 108 monoblok üretildi. Ana grup I'deki kök kanalları apikale 6 mm mesafede 5 derece ana grup II'dekiler apikale 6 mm mesafede 20 derece ana grup III'tekiler ise apikale 6 mm mesafede 20 derece ve apikale 12 mm mesafede 30 derece eğim açısına sahipti. Her ana gruptaki monobloklar iki alt gruba ayrıldı (n=18); EdgeFile X3 ve One Curve eğe sistemi ile şekillendirildi. Şekillendirme süresi ve şekillendirme sonrası eğim açılarındaki değişimler hesaplandı. Şekillendirilen bloklar iki uç gruba ayrılarak (n=9); soğuk lateral kondensasyon ve tek kon tekniği ile dolduruldu. Apikale 3 mm, 6 mm ve 12 mm mesafelerden kesitler alındı. Stereo mikroskop ile 50x büyütmede kesitler incelendi. Guta perka, kanal patı ve boş alan oranları belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The effects of EdgeFile X3 and One Curve files on the inclination angle of monoblocks with curved root canals and the comparison of the effectiveness of cold lateral condensation and single-cone filling techniques in these root canals. Methods: A total of 108 monoblocks were produced in three main groups (n=36) containing curved root canals. Root canals in the main group I had an inclination angle of 5 degrees at a distance of 6 mm from the apical, those in the main group II had an inclination angle of 20 degrees at a distance of 6 mm from the apical, those in the main group III had an inclination angle of 20 degrees at a distance of 6 mm from the apical and 30 degrees at a distance of 12 mm from the apical. Monoblocks in each main group were divided into two subgroups (n=18); Shaped with EdgeFile X3 and One Curve file system. The shaping time and the changes in the inclination angles after shaping were calculated . The shaped blocks were divided into two end groups (n=9); filled with cold lateral condensation and single cone technique. Sections were taken from apical distances of 3 mm, 6 mm and 12 mm. Sections were examined with a stereo microscope at 50x magnification. Guta percha, canal sealer and free space rates were determined.