Örgütsel bağlılığın firma performansı üzerine etkisi: Kuşaklar arası farklılıklar
The effect of organizational commitment on firm performance: Intergenerational differences
- Tez No: 717818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKŞAN ARTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; örgütsel bağlılığın alt boyutlarının (duygusal, devam ve normatif) firma performansı kavramına etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın diğer amacı ise örgütsel bağlılığın alt boyutlarının kuşaklar üzerine farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Bu amaçlar kapsamında çalışmada, bankacılık sektöründe çalışanlar evren olarak belirlenmiştir. 2021 yılının Nisan ayında, bankacılık sektöründe çalışan 209 kişiye anket formu uygulanmıştır. Anket sonuçları SPSS-20 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda duygusal bağlılığın firma performansı üzerine anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Devam bağlılığın firma performansı üzerine negatif yönlü ve anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Normatif bağlılığın ise firma performansı üzerine pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisi bulunmuştur. Son olarak X ve Y kuşaklarına mensup banka çalışanlarının duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık düzeylerinde fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the effects of the sub-dimensions of organizational commitment (affective, continuance, and normative) on the concept of firm performance. Another aim of the study is to determine whether the sub-dimensions of organizational commitment differ in intergenerational. Within the scope of this aim, employees in banking sector were identified as“population”. This survey was applied to 209 employees in the banking sector in April 2021. Survey results were analyzed by the SPSS-20 program. As a result of the analysis, it was determined that affective commitment does not have a significant effect on firm performance. It has been shows that continuance commitment has a negative and significant effect on firm performance. Also, normative commitment has a positive and significant effect on firm performance. Finally, it was concluded that there was no difference in the affective commitment, continuance commitment, and normative commitment levels of bank employees belonging to the X and Y generations.