Piperazin grubu içeren glioksim ve dioksim ligandları ve metal komplekslerinin sentezi ve yapılarının spektroskopik yöntemlerle aydınlatılması
Synthesis of glyoxime and dioxime ligands containing piperazine group and its metal complexes and elucidate of their structure by spectroscopic methods
- Tez No: 717835
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MACİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Farklı sentez yöntemlerinin geliştirilmesi ile birlikte, oksim bileşikleri üzerine daha fazla çalışma yapılmaya başlanmıştır. Oksim bileşiklerinin özellikle tıp alanında, kanser görüntüleme gibi önemli teşhislerde kullanımı üzerine yapılan çalışmalar, oksim bileşiklerine olan ilgiyi arttırmıştır. Günümüzde birçok araştırma grubu bu amaç doğrultusunda yeni tür oksim bileşiklerinin sentezi üzerine çalışmalar yürütmektedir. Yapılan bu tez çalışmasında, iki farklı piperazin molekülünün, mono ve dikloro oksim bileşikleri ile tepkimlerı sonucunda yeni piperazin grubu içeren oksim ligandları sentezlenmiştir. Sentezlenen ligandların Ni(II), Cu(II), ve Co(II) kompleksleri elde edilmiş ve spektroskopik tekniklerle yapıları aydınlatılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda elde edilen piperazin grubu içeren dört farklı oksim ligandlarinin, polar organik çözücülerde çözündüğü, komplekslerin çözünürlüğünün ise ligandlara göre oldukça düşük olduğu gözlenmiştir. Spektroskopik teknik olarak, elementel analiz ve manyetik yöntemler kullanılarak Ni (II) ve Cu (II) komplekslerinin kare düzlem geometride oldukları belirlenmiştir. Diğer taraftan, Co (II) komplekslerinin ise yapılarında oksim ligandı ile birlikte iki mol suyun bulunduğu oktahedral geometriye sahip oldukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With development of dıfferent synthesis techniques, more studies on oxime compounds have been started. Studies on the use of oxime compounds in important areas such as cancer imaging in the field of clinical medicine have increased interest in oxime compounds. Currently, in accordance of this aim, many research groups are engaged in the study of the synthesis of new types of oxime compounds In this thesis, as a result of the reaction of two different piperazine molecules with mono and dichloro oxime compounds, oxime ligands containing new piperazine derivative were synthesized. The Ni(II), Cu(II), and Co(II) complexes of the synthesized ligands were obtained and their structures were determinated by spectroscopic techniques At the end of the experimental studies, it was obderved that four different oxime ligands containing piperazine derivatives were dissolved in polar organic solvents, and the solubility of the resulting complexes was very low compared to the ligands. By using spectroscopic techniques, elemental analysis and magnetic methods, it has been determined that Ni (II) and Cu (II) complexes have square plane geometry. On the other hand, the Co (II) complexes have understood to have octahedral geometry that included two moles of aqua together with oxime ligands in their structures