Kamu kurumlarında sosyal sorumluluk ve sosyal pazarlama uygulamaları: Damla Projesi örneği
Social responsibility and social marketing practices in goverment facility: The example of Damla Project
  1. Tez No: 717851
  2. Yazar: AMR MOHAMMED ABDULMALEK MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MARANGOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzün dünyası, özellikle bilgi, iletişim ve ulaşım teknolojilerinde hızlı bir değişim sürecinden geçmektedir. Bu süreç etkisini ekonomik, siyasi ve sosyal boyutlarda, yani kısaca hayatın her alanında hem olumlu hem olumsuz bir şekilde göstermektedir. Oluşan olumsuz toplumsal sorunların aşılmasında kamu ve özel kurumların önemli bir rolü bulunmaktadır. Herhangi bir toplumsal sorunu gidermesi ve insani değerlerin artması için birtakım davranışların benimsenmesi yönünde olan çalışmalar pazarlama tekniklerinden yararlanabilir. Bu tezde, kamu kurumlarında sosyal sorumluluk hakkında bahis edildikten sonra, sosyal pazarlama adlandıran pazarlamanın; tanmı ve gelişimi hakkında söz edilmiştir. Sosyal pazarlama; toplumun refahı, yaşam kalitesi ve insanların duyarlılığını arttırmak için etkin bir yöntem olduğunu açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise Gençlik ve Spor Bakanlığı gerçekleştiği ve halen devam eden Damla Projesi, pazarlama unsurlarına göre incelmiştir. Araştırmanın sonucuna göre kamu sosyal pazarlama faaliyetleri toplum tarafından olumlu etki yaratır ve gençler tarafından giderek kabul görür.
Özet (Çeviri)
The modern world is undergoing a rapid change, especially in informations, communication and transpotiton technology. These processes have huge positive and negative impact on the economy, politics and social life. Public and private institutions play an important role in overcoming negative social problems. Studies on the adoption of certain behaviors in order to eliminate any social problem increase in human value can benefit from marketing techniques. In this thesis; I start by talking about social responsibility in the in public institutions. Afterwards I explain the social marketing, by providing definitions and developments of social markting. Studies have shown an increase of effectiveness of the social well-being, quality of life and peoples's behavior. To conclude my thesis, I used Damla project as an example which was created by the ministry of youthans sports, this project still to date. Damla project has been examined accordingly to social marketing elements. The results of the research on the public social marketing activites create a positive effect on society and is highly accepted by young people