Turizm işletmelerinde dijital pazarlama yöntemlerinin yeri ve önemi
The place and importance of digital marketing in tourism businesses
- Tez No: 717852
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRVAN ŞEN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dünya'da internet teknolojisinin insanların hayatına girişiyle birçok alanda önemli değişimler yaşanmıştır. Pazarlama bilimi de bu değişime ayak uydurmuş ve zamanla pazarlama araçlarının da dijitalleşmeye başladığı görülmüştür. Tüm sektörlerde olduğu gibi turizm sektörü de dijital pazarlama araçlarından yararlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı dijital pazarlama yöntemlerinin önemini ve turizm işletmelerinde kullanımını ortaya çıkarmaktır. Çalışmada literatüre dayalı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturulmuştur. Bu doğrultuda Antalya/Merkez ve Kemer ilçelerindeki 21 otel işletmesinin genel müdür veya pazarlama müdürleri ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Ancak görüşmeler sırasında gerçekleşen teknik sorunlar nedeniyle 15 otel yöneticisi ile yapılan görüşmeler çalışmaya aktarılmıştır. Araştırma sonucunda otel işletmelerinde geleneksel pazarlama yöntemlerinden uzaklaşılarak dijital pazarlama yöntemlerinin tercih edildiği görülmüştür. Otel işletmelerinin tanıtım faaliyetlerinde Influencer pazarlama, SEM pazarlama, sosyal medya pazarlaması gibi pazarlama türlerine önemli bütçeler ayırdıkları ve gelişen yeni pazarlama yöntemlerini de takip etmeye çalıştıkları görülmüştür. Araştırma covid-19 salgını nedeniyle 2021 Haziran ayında tam kapanma dönemi sonrası gerçekleştirildiğinden işletmelerin salgın döneminde ve sonrasında dijital pazarlama faaliyetlerini daha da arttırdıkları sonucuna varılmıştır. Yöneticilerin dijital pazarlama yöntemlerini kullanmanın önemini daha iyi anladıkları görülmüştür. Otel yöneticileriyle yapılan görüşmeler sonucunda dijital pazarlama yöntemlerini daha çok 25-45 yaş arası Rusya, Avrupa, Arap ve Baltık ülkeleri vatandaşlarının kullandığı anlaşılmıştır. Çalışma turizm sektöründeki dijital pazarlama faaliyetlerinin anlaşılması ve dijital pazarlama alanında literatürden alınan pek çok örnek çalışmanın verilerini taşıması yönünden önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the Internet technology coming into people's lives, lots of changes has happened in the World. Marketing science has also kept pace with these changes and by time, it can be seen that marketing tools started to become digital. As it is in other sectors, tourism sector is also benefiting from these digital tools. The aim of this study is to reveal the importance of digital marketing methods and their use in tourism businesses. The purpose of this study is bringing out digital ways of marketing and the way its using in hotel businesses. Study is also formed with semi-structured forms based on literature. Accordingly, face to face interviews made with general manager or marketing manager in 21 hotels in Kemer and Antalya city centre. However, due to the technical problems that occurred during the interviews, the interviews with 15 hotel managers were transferred to the study. As a result of the study, hotel businesses prefer digital marketing and driving away from traditional marketing ways. In the promotional activities of hotel businesses marketing types such as influencer marketing, Search Engine Marketing (SEM), social media marketing allocate significant budgets, and their work to follow the developing new marketing methods can be seen. Since the research was carried out after the full closure period in June 2021 due to the covid-19 epidemic, it was concluded that businesses increased their digital marketing activities even more during and after the epidemic. After the period of closure due to the covid-19 epidemic, the research of digital marketing of businesses during and after the epidemic period has come to a conclusion that they increased their activities even more. As a result of the interviews with the hotel managers, it was understood that mostly the citizens of Russia, Europe, Arab and Baltic countries between the ages of 25-45 use digital marketing methods. It was seen that digital marketing executives understood the importance of using methods better. It is important in terms of carrying the data of many sample studies taken from the literature and studying tourism and understanding of digital marketing activities in the sector and in the field of digital marketing.