Okulu seven ve sevmeyen öğrenciler açısından başarı boyutunda iyi oluş ile öz düzenleyerek öğrenme ve öz kontrol arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The investigation of the relationships between well-being in accomplishment dimension with self-regulated learning and self-control in terms of students who like and dislike school
- Tez No: 717910
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmada, okulu seven ve sevmeyen öğrenciler açısından başarı boyutunda iyi oluş ile öz düzenleyerek öğrenme ve öz kontrol arasındaki ilişkiler incelenmektedir. Ayrıca araştırmada, okulu seven ve sevmeyen öğrenciler açısından başarı boyutunda iyi oluş; cinsiyet, okul türü ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre de incelenmektedir. Araştırmanın çalışma grubu, lise düzeyinde öğrenim gören 468 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada verilerin toplanması için; PERMA Ölçeği, Öz Düzenleyerek Öğrenme Ölçeği, Kısa Öz-Kontrol Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS programından yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre; okulu seven ve sevmeyen öğrenciler açısından başarı boyutunda iyi oluş, öz düzenleyerek öğrenmenin öngörü, performans ve öz yansıtma alt boyutları ve öz kontrol puan ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmaktadır. Diğer bir deyişle; okulu seven öğrencilerin okulu sevmeyen öğrencilere göre başarı boyutunda iyi oluş, öz düzenleyerek öğrenmenin öngörü, performans ve öz yansıtma alt boyutları ve öz kontrol düzeyleri daha yüksektir. Araştırmanın diğer bir sonucuna göre, okulu seven öğrenciler açısından başarı boyutunda iyi oluşu; öz düzenleyerek öğrenmenin öngörü, performans ve öz yansıtma alt boyutları ve öz kontrol olumlu yönde ve anlamlı bir şekilde açıklamaktadır. Okulu sevmeyen öğrenciler açısından başarı boyutunda iyi oluşu, öz düzenleyerek öğrenmenin öngörü alt boyutu olumlu yönde ve anlamlı bir şekilde açıklarken, performans ve öz yansıtma alt boyutları anlamlı bir şekilde açıklamamaktadır. Okulu sevmeyen öğrenciler açısından başarı boyutunda iyi oluşu, öz kontrol olumlu yönde ve anlamlı bir şekilde açıklamaktadır. Araştırmanın diğer bir sonucuna göre de okulu seven öğrenciler açısından başarı boyutunda iyi oluş; cinsiyet ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmamakta, sınıf düzeyine göre ise farklılaşmaktadır. Okulu seven öğrenciler açısından 9. sınıf öğrencilerinin başarı boyutunda iyi oluş düzeyleri, 12. sınıf öğrencilerinin başarı boyutunda iyi oluş düzeylerine göre daha yüksektir. Okulu sevmeyen öğrenciler açısından başarı boyutunda iyi oluş; cinsiyet, okul türü ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmamaktadır. Araştırmanın bulguları, ilgili literatür ele alınarak tartışılmış ve araştırmanın sonuçlarına ilişkin önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationships between well-being in accomplishment dimension with self-regulated learning and self-control in terms of students who like and dislike school. In addition, this research examines the well-being in accomplishment dimension according to gender, school type and grade level variables in terms of students who like and dislike school. The study group of the research consists of 468 high-school students. In this research; PERMA-Profiler, Self-Regulatory Learning Measurement, The Brief Self-Control Scale and Personal Information Form prepared by the researcher were used to data collect. The data was analyzed with SPSS program. According to the result of the research; there is a significant difference between the mean scores of well-being in accomplishment dimension, foresight, performance and self reflection sub-dimensions of self-regulated learning and self-control in terms of students who like school and who dislike school. In other words; students who like school have higher scores well-being in accomplishment dimension, foresight, performance and self reflection sub-dimensions of self-regulated learning and self-control than students who dislike school. According to another result of the research, in terms of students who like school; foresight, performance and self reflection sub-dimensions of self-regulated learning and self-control explain well-being in accomplishment dimension positively and significantly. In terms of students who dislike school, foresight sub-dimension of self-regulated learning explains well-being in accomplishment dimension positively and significantly; but performance and self reflection sub-dimensions do not explain. In terms of students who dislike school, self-control explains well-being in accomplishment dimension positively and significantly. According to some other result of the research; in terms of students who like school, well-being in accomplishment dimension does not differ significantly in terms of gender and school type, but differs in terms of grade level. In terms of students who like school, the well-being in accomplishment dimension of 9th grade students is higher than 12th grade students. In terms of students who dislike school, well-being in accomplishment dimension does not differ significantly in terms of gender, school type and grade level. The results of the research are discussed by considering relevant literature and suggestions are gave.