Effects of power quality events on brushless dc motors
Güç kalitesi sorunlarının fırçasız dc motorlar üzerindeki etkileri
- Tez No: 717932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENER AĞALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Makinaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
BLDC motorlar her geçen yıl daha da popülerlik kazanmakta ve kullanım alanları giderek artmaktadır. Buna ek olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının giderek yaygın hale gelmesiyle birlikte elektrik şebekelerinin yapısının değişmesinin yanı sıra şebekeye bağlanan cihazların sayısı da artmaktadır. Her ne kadar yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaşması gezegenimiz açısından olumlu bir gelişme olsa da, hem şebeke yapısının değişmesi hem de cihaz sayısının artması bazı güç kalitesi sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, özellikle BLDC motorların kullanım alanları göz önünde bulundurulduğunda, şebekeden kaynaklanan güç kalitesi sorunlarının BLDC motoru nasıl etkilediğini bilmek önemlidir. Bu çalışmada, bazı güç kalitesi sorunlarının, şebekeye bağlı bir BLDC motor üzerindeki etkileri MATLAB/Simulink ortamında simüle edilmiştir. Öncelikle, harmonik, ani gerilim değişimi (transient), anlık güç kesintisi, gerilim dalgalanması, gerilim yükselmesi ve gerilim düşmesi birbirinden bağımsız olarak temiz bir enerji kaynağı üzerinde oluşturulmuş ve BLDC motor üzerindeki etkileri gözlemlenmiştir. Ayrıca, harmonik hariç tüm güç kalitesi sorunları, harmonikli bir enerji kaynağı üzerinde oluşturularak BLDC motor üzerindeki etkilerine bakılmıştır. Ek olarak, tüm simülasyonlar, motor hem tam yük altında hem de yarım yük altında çalışırken, iki farklı transformatör kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
BLDC motors are gaining more popularity with every passing year, and the usage fields of the BLDC motors also increase with that. Also, the number of devices connecting to the grid increases. Additionally, the structure of the electricity grids changes along with that the renewable energy sources are more popular year by year. Although becoming the renewable energy source widespread is an improvement for our planet, both the change in the structure of the distribution system and the increase in the number of devices bring some power quality issues along with themselves. Therefore, it is important to know how these power quality problems affect the BLDC motors, especially when it is considered that the BLDC motors are used in applications that need high accuracy and stability. The effects of some power quality events on a grid-connected BLDC motor have been simulated in MATLAB/Simulink in this study. First, harmonic, transient, voltage sag, voltage swell, momentary interruption, and voltage fluctuation have been generated on the pure grid voltage, and their effects on the BLDC motor have been observed. Then, the same power quality events, except harmonic distortion, have been generated on a grid voltage including harmonics, and again their effects on the BLDC motor have been analyzed. Additionally, all simulations have been performed on two different transformers transferring the power to the BLDC motor when the motor operated at both full and half load conditions.