Farklı spor dalları ile ilgilenen sporcularda COVID-19'a yakalanma kaygısının beslenme durumu ve diyet kalitesi üzerine etkisi
The effect of concern of catching COVID-19 on nutritional status and diet quality in athletes interested in different sports branches
  1. Tez No: 717963
  2. Yazar: BÜŞRA TOSLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, farklı dallardan sporcuların Covid-19'a yakalanma kaygısının beslenme durumu ve diyet kalitesi ile ilişkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 31 futbolcu, 32 kürekçi ve 29 hentbolcu, toplam 92 sporcu katılmıştır. Sporculara kaygı düzeylerini belirlemek için Sporcuların Yeni Tip Koronavirüse Yakalanma Kaygısı Ölçeği uygulanmıştır. Beslenme durumlarının değerlendirilmesi için antrenmanlı bir günde 24 saatlik besin tüketim kayıtları alınarak değerlendirilmiştir. Diyet kalitelerinin değerlendirilmesinde de Sağlıklı Yeme İndeksi-2015 kullanılmıştır. Kürek grubunun Covid-19 kaygı puanı futbol ve hentbol gruplarından, hentbol grubunun puanı da futbol grubundan anlamlı şekilde yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was guided to determine the relationship between the nutritional status and diet quality of the anxiety of catching Covid-19 in different sport branches. 92 athletes, including 31 football players, 32 rowers and 29 handball players, participated in the study. In order to determine the anxiety levels of the athletes Athlete's Anxiety to Catch the Novel Coronavirus Scale was applied. In order to measure the nutritional status of the athletes, 24-hour food consumption records were taken on a trained day and evaluated. The Healthy Eating Index-2015 was used to evaluate the diet quality of the athletes. The score of the rowing group was found to be significantly higher than the Football and Handball groups. The score of the Handball group was also found to be significantly higher than the Football group.