Nazal polipli hastaların serumlarında serbest oksijen radikalleri ile antioksidan düzeyleri
Free oxygen radical and antioxidant serum levels of patients with nasal polyposis
  1. Tez No: 141924
  2. Yazar: DOĞAN ALPAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAZKAYASI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Alpay D, Nazal Polipli Hastaların Serumlarında Serbest Oksijen Radikalleri ile Antioksidan Düzeyleri, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Kırıkkale, 2004. Nasal polipozis etyopatogenezi ile ilgili birçok teori öne sürülmüştür. Günümüzde polip oluşumunun patogenezi tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada nazal polipli ve normal bireylerin serumlarında serbest oksijen radikalleri ile antioksidanlarm düzeyleri karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Kırıkkale Üniversitesi KBB AD polikliniğine başvurup nazal polipozis sebebiyle endoskopik sinüs cerrahisi uygulanan 26 hasta, çalışma grubunu; septoplasti, septorinoplasti ve konka hipertrofisi sebebiyle konka rezeksiyonu uygulanan 20 hasta kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışmada oksidan aktivite malondialdehit düzeyi ölçülerek, antioksidan aktivite ise total, bağlı ve serbest sülfidril düzeyleri ölçülerek tespit edilmiştir. Hasta ve kontrol grupları arasında istatiksel olarak anlamlı yaş farkı yoktur. Serbest oksijen radikal aktivitesini etkileyebilecek hastalığı olan bireyler çalışma dışı bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Alpay D, Free Oxygen Radical and Antioxidant Serum Levels of Patients with Nasal Polyposis, University of Kırıkkale, Faculty of Medicine, Department of Ear, Nose and Throat, Specialization Thesis, Kırıkkale 2004. A lot of theories is forwarded about the etiopathogenesis of nasal polyposis. Nowadays the pathology of polyp formation is not known. The aim of this study is to investigate the free oxygen radical and antioxidant activities in nasal polyps comparing with normals. Patient group was selected as 26 patients having nasal polyp who underwent endoscopic sinus surgery whereas control group was formed from 20 patients having septoplasty, septorhinoplasty and choncal resection for hypertrophy. 46 patients were choosen from the applications to the policlinic of Kırıkkale University, Ear, Nose and Throat Department. Oxidant activity was determined through serum malondialdehyde level, antioxidant status was decided by looking to the serum levels of total, linked and free sulfhydryl. Both groups do not have any age difference. Patients having diseases which can affect oxidant activity, are excluded from the study.