Nazal semptomların tedavisinde septum cerrahisinin etkinliğinin araştırılması
- Tez No: 123643
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZETÖzet ÖZET Bu çalışmada septal deviasyon nedeniyle çeşitli semptomları bulunan hastaların septum cerrahisi sonrası ne kadar yarar sağladığının belirlenmesi, operasyonların daha iyi kayıtlanması ve bu yolla hastanın daha uzun ve sağlıklı izleminin yapılabilmesi, tüm bu detayların asistan eğitimine de katkı sağlaması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda Ocak 2001 - Eylül 2001 tarihleri arasında septum cerrahisi uygulanan 148 hasta katıldı. Prospektif yapılan bu çalışmada hastaların 111 'i çalışmayı tamamlayıp veri analizine uygun bulundu. Çalışmaya 14 cerrah katıldı. Hastalar preoperatif ve postoperatif olarak 4 yöntemle değerlendirildi: 1. îzlem formu, 2. Elektrorinomanometri, 3. Nazal endoskopik bakı ve kayıtlama, 4. Standart rinoplasti pozlarında fotoğraf çekimi Çalışmaya alman hastaların tümünde detaylı bir anamnez alındı ve kulak burun boğaz bakısı yapıldı. Nazal yakınmalar, yakınmanın şiddeti, sıklığı ve süresi de hastaya skorlandınlmak üzere üç ayrı zamanda (preoperatif, postoperatif 1. ay, postoperatif 3. ay) bir forma kaydedildi. Olguların standardizasyonu açısından SL sınıflaması kullanıldı. Hastaların tümüne uygulanan septal cerrahi insizyondan tampon konulmasına dek bütün aşamaları ile bir forma kaydedildi ve postop takipte hastanın durumu ve oluşan komplikasyonlar bu forma eklendi. Çalışmaya alman hastaların 30'una 3 ayrı zamanda (preoperatif, postoperatif 1. ay, postoperatif 3. ay) Hortmann elektrorinomanometri cihazı ile aktif anterior rinomanometri yapılarak hastaların preoperatif ve postoperatif nazal hava akım volümleri ve total nazal rezistansları karşılaştırıldı. Değerlendirmede, Avrupa Rinomanometri Standartizasyon Komitesinin kararlaştırdığı sabit 150 pascal' da nazal resistans ölçüm (nazal rezistans= basınç farkı/hava akımı; R=P/V) formülü kullanıldı. Elektrorinomanometri uygulanan 30 hastaya preoperatif ve postoperatif 3. aylarda endoskopik bakı yapıldı ve videoya kaydedilerek endoskopik görüntülerin semptomlarda azalma ile ilişkisi araştırıldı. Son grubu oluşturan 20 hastaya ayrıca preoperatif ve postoperatif 3. ayda standart rinoplasti fotoğrafları çekilerek yapılan cerrahilerin nazal dış görünümde yaptığı değişiklikler ve komplikasyonlar araştırıldı. 90Özet Çalışmaya katılan 111 hastanın 72'si erkek (%65), 39'u kadın ( %35) olup yaş ortalaması 27.9 (range=18-52) olarak saptandı. Hastalarımızın 41'inde (%37) operasyon öncesi geçirilmiş belirgin travma öyküsü mevcuttu. 4'ü septal cerrahi, 2'si nazal fraktür redüksiyonu, l'i rinoplasti olmak üzere 7 hasta (%6) önceden nazal cerrahi geçirmişti. 15 hastada (%14) alerji öyküsü, 38 hastada (%34) sigara kullanımı öyküsü mevcuttu. Hastaların yakınmalarının sübjektif değerlendirmesinde, 94 hasta operasyon öncesine göre yalanmalarının geçtiğini veya belirgin azaldığını ifade ederken, 17 hasta operasyon öncesine göre değişiklik olmadığını belirtti. Hastaların anterior rinoskopi ve endoskopik bakılarında deviasyon 25 hastada solda, 32 hastada sağda ve 54 hastada bilateraldi. Cerrahi teknik olarak 69 hastaya septoplasty 25 hastaya submukozal rezeksiyon, 19 hastaya septorinoplasti, 1 hastaya lazer eşliğinde septoplasti uygulandı. Hastaların yapılan takiplerinde komplikasyon olarak 1 hastada nazal tip düşüklüğü, 3 hastada septal perforasyon, 14 hastada nazal sinesi, 1 hastada postoperatif hemoraji ve 2 hastada reoperasyon gerektiren septal deviasyon, 1 hastada septal abse başlangıcı izlendi. Elektrorinomanometrik incelemelerde, preoperatif nazal hava volümlerinin inspriumda ve ekspriumda postoperatif birinci ay arttığı, total nazal rezistansın azaldığı; nazal hava volümünün postoperatif üçüncü ay postoperatif birinci aya göre daha da arttığı, total nazal rezistansın ise daha da azaldığı izlendi. Çalışmaya katılan tüm hastalar preoperatif endoskopik nazal bakı ile değerlendirildi ve 30 hastaya preoperatif ve postoperatif 3. ay kayıtlama yapıldı. Kayıtlama yapılan hastalarla beraber tüm hastalar değerlendirildiğinde preoperatif endoskopik bakılarında septal deviasyona ek olarak 3 hastada adenoid vegetasyon hipertrofisi, 1 hastada konka bullosa, 6 hastada alt konka hipertrofisi, 1 hastada alt konka kuyruğu hipertrofisi, 1 hastada pasajı daraltan nazal polip saptandı. Bu hastalara septal cerrahi uygulanırken bunlara yönelik cerrahi operasyona eklendi. Hastaların 3 'ünde endoskopla posteriora geçilemeyecek derecede tek taraflı ileri derece deviasyon vardı. Fotoğraf analizi yapılarak preoperatif ve postoperatif pozlar karşılaştırıldığında 20 hastadan 1 'inde operasyon sonrası nazal tipte düşme saptanarak reopere edildi. Hastalardan birinde supratipte incelme ve hafif kolumellar retraksiyon mevcut idi. Septal deviasyon ameliyatı burun tıkanıklığını gidermede etkili bir yöntemdir. Bu cerrahinin daha iyi yapılabilmesi ve izlemi açısından olguların formla, elektrorinomanometriyle, endoskopik kayıtla ve fotoğrafla dökümentasyonuyla izlemi gerekli ve yararlıdır. 91SUMMARY
Özet (Çeviri)
SUMMARYSummary The aim of this study is to determine the value of septal surgery in patients having different symptoms due to septal deviation, to record the operation notes more effectively and to achieve a longer and more appropriate postoperative follow-up. By doing so, an enormous contribution to the education of the residents can be obtained. Hundred and forty-eight patients operated for nasal septal deviation consecutively at the ENT Department of Ege University Medical Faculty between January 2001 and September 2001. In this prospectively designed study, 111 patients completed the follow-up and found to be appropriate for data analysis. Fourteen surgeons performed the operations. Patients were evaluated preoperatively and postoperatively by using 4 methods: 1. A record sheet for heeping the history, examination, operation and follow-up notes, 2. Electrorhinomanometry, 3. Nasal endoscopic examination and video-recording, 4. Photography by using six standart rhinoplasty views. A detailed history was taken and a detailed otorhinolaryngologic examination was performed on all the patients who attended the study. The characteristics, severity, frequency and duration of nasal complaints were recorded on a questionnaire which was filled in at 3 different stages (preoperatively, 1 month and 3 months after the operation). The SL classification was performed for data standardization. All surgical steps were recorded on a check-list questionnaire and predrawn figure. The postoperative status and complications were added to the same sheet as well. An active anterior rhinomanometric evaluation was performed by using Hortmann electrorhinomanometer in 3 different phases (preoperatively, 1 month and 3 months after the surgery) on 30 patients. Preoperative and postoperative nasal air flow volumes and total nasal resistance were compared. The nasal resistance was calculated 92Summary according to the standard value of 150 pascal which was agreed by The European Rhinomanometry Standardization Committee. Endoscopic examination was conducted on 30 patients to whom electrorhinomanometry was applied preoperatively and 3 months after surgery. The endoscopic images were recorded by a video recorder to reveal the changes occurred after the operation. The last group of patients including 20 subjects was evaluated by photography using six standart rhinoplasty views poses preoperatively and 3 months after the operation to determine any change in the appearance of the nose. The study population of 1 1 1 patients was composed of 72 men (% 65) and 39 women ( % 35). The mean age was 27.9 (range=18-52). Forty-one patients (% 37) had a history of nasal trauma before the operation. Seven patients (%6) reported previous nasal surgery; 4 septal surgery, 2 nasal fracture reduction and 1 rhinoplasty. Fifteen patients had allergic symptoms (% 14), 38 patients (% 34) were smokers. During the postoperative period, 94 patients declared that their complaints were totally resolved or significantly reduced whereas 17 patients reported no change. In the anterior rhinoscopic and endoscopic examination, septal deviation was seen on the left side in 25 patients, on the right side in 32 patients bilateral in 54 patients. Septoplasty was performed on 69 patients whereas submucosal resection on 25. Septorhinoplasty was done on 19 patients and laser assisted septoplasty was performed on 1 patient. The complications detected during the follow-up were nasal tip reduction in 1 patient, septal perforation in 3 patients, nasal synechia in 14 patients, postoperative epistaxisin 1 patient and persistent septal deviation requiring a second septal surgery in 2 patients and septal abscess in 1 patient. 93Summary In the electrorhinomanometric examination, preoperative nasal air flow volumes at inspiration and expiration were found to be increased, total nasal resistance to be decreased on the first month after surgery. The increase in the nasal air volume and the decrease in the total nasal resistance was more significant on 3 months after surgery compared to 1 month after surgery. All of the 111 patients were examined by endoscopy preoperatively and endoscopic views of 30 of them were recorded preoperatively and 3 months after the surgery. Adenoid hypertrophy was seen in 3 patients, concha bullosa in 1 patient, inferior turbinate hypertrophy in 6 patients, inferior turbinate caudal hypertrophy in 1 patient, nasal polyp narrowing nasal passage in 1 patient. All of these lesions were operated during septal procedure as well. A severe unilateral septal deviation hindering endoscopic examination was found only in 3 patients. When preoperative and postoperative pictures were evaluated by photographic analysis, nasal tip reduction was detected in one out of 20 patients who was operated one more time. Besides 1 patient was found to have supratip narrowing and mild columellar retraction. Septal surgery is an effective method for treating nasal obtruction. For a better surgery and follow-up, patients should be evaluated by questionnaires, electrorhinomanometry, endoscopic recording and photography. 94