Septorinoplasti operasyonunda perioperatif verilen magnezyum sülfatın kanama ve hemodinamik parametreler üzerine etkileri
  1. Tez No: 138688
  2. Yazar: MEHMET HASÇALIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT DURMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
7. ÖZET Cerrahi operasyon esnasında meydana gelecek kanamanın önlenmesi gerek cerrah için gerekse de anesteziyolog için oldukça önem arz eder. Gerek hastanın hemodinamisi açısından gerekse de operasyonun daha elverişli şartlar altında yapılması açısından kanamanın en aza indirilmesi zorunludur. Bu amaçla kullanılacak yöntemlerden biri de kontrollü hipotansiyondur. Bu uygulama için bir çok değişik farmakolojik ajan kullanılagelmiştir. Çalışmamızın amacı mevcut çeşitli özelliklerinden dolayı kontrollü hipotansiyon uygulamasında kullanılabilecek magnezyumun kanama miktarı, cerrah kanama skoru, koagülasyon testleri ve hemodinamik parametreler üzerine etkilerini tesbit etmektir. Bu çalışma, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda Ocak - Nisan 2002 tarihleri arasında, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı tarafından septorinoplasti yapılan ASA I fiziksel skora sahip 40 erişkin olgu üzerinde gerçekleştirildi. Entübasyondan hemen sonra olgulara plasebo kontrollü çift kör tekniğe uygun olarak MgS04 veya SF verildi. Magnezyum grubuna önce 50 mg/kg bolus MgS04 50 cc serum fizyolojikeşliğinde 5 dk. içinde intravenöz yoldan verildi. Takiben 15 mg/kg/saat infüzyon MgSCU ilave edilmiş % 0.9 NaCl 7 cc/kg/saat dozunda operasyon sonuna dek verilmek üzere başlandı. Plasebo grubuna MgSCU ilave edilmemiş 50 cc serum fizyolojik 5 dk. içinde bolus verildikten sonra yine MgS04 eklenmeyen % 0.9 NaCl 7 cc/kg/saat dozunda operasyon sonuna dek verilmek üzere başlandı. Operasyon süresince hemodinamik parametreler 5 dakikada bir kontrol edildi. Tüm olgulardan operasyon öncesi, operasyon sonrası ve operasyondan 6 saat sonra kan Mg“1”1“, Ca4”1", PT, PTT, INR, Fibrinojen miktarı, trombosit sayısı ve hemoglobin düzeyleri çalışmak üzere venöz kan örnekleri alındı. Sonuçta magnezyum verilen grupta PTT ve trombosit sayılan açısından operasyon öncesi ile bitimi ve trombosit sayılan açısından operasyon bitimi ile 6.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The prevention of bleeding that will occur during surgical procedure is very important for the surgeon and for the anesthesiologist. It is necessary to decrease the bleeding to the minimum levels for patient's hemodynamics and for the surgical field. Controlled hypotension is one of the methods to reach this purpose. Many pharmacologic agents had been used for this practice. The aim of our study is to determine the effects of magnesium that can be used in controlled hypotension practice since its some properties on amount of bleeding, surgeon bleeding score, coagulation tests and hemodynamic parameters. This s tudy i s p erformed w ith 4 0 a dult p atient w ho h as A S A I p hysical score, u ndergoing septorhinoplasty procedure at Plastic and Reconstructive Surgery Department between January and April 2002 at Inonu University Research and Practice Hospital Anesthesiology and Reanimation Department. After intubations, MgSCu or %0.9 saline solutions was administered to the patients according to placebo controlled double blind technique. Initially 50 mg/kg bolus MgSCu in 50 cc %0.9 saline was administered in 5 min via IV route to magnesium group. Then 15 mg/kg/h 50infusion of MgSC>4 in %0.9 saline was administered at the dose of 7 cc/kg/h to the end of the procedure. Same practice was done without adding MgS04 to placebo group. During the procedure hemodynamic parameters were controlled and written at every 5 minutes. Venous blood samples were taken from all patients for analyzing blood Mg^, Ca^, PT, PTT, MR, Fibrinogen level, platelet count and hemoglobin level before and after operation and postoperative 6th hour. Finally t he d ifference o f a 11 p arameters w ere s ignificant ( p0.05).