Kütüb-i Sittede geçen kadınların dövülmesi ile ilgili rivayetlerin sened ve metin bakımından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 717984
  2. Yazar: HEDİYETULLAH TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmamızda Kütüb-i Sitte'de geçen kadınların dövülmesiyle ilgili Hz. Peygamber'e isnad edilen hadisler ele alınmıştır. Hz. Peygambere isnad edilen bu rivayetlerde hem kadını dövmeyi nehyeden hem de bunu meşru gören hadisler mevcuttur. Tezimizde bu hadisler tasnif edilerek ilgili başlık altında sened ve metin analizine tabii tutulmuştur. Ele aldığımız hadislerden kadınları dövmeyi nehyeden hadislerin isnadlarının genel olarak sıhhat bakımından sahih olduğu sonucuna varılmıştır. Öte yandan Hz. Peygamber'e isnad edilen ve kadınların dövülmesini meşru gören rivayetlerin senedlerinin ise problemli olduğu görülmüştür. İlgili hadisleri metin tenkidi açısından değerlendirdiğimizde ise kadınları dövmeyi nehyeden hadislerin Hz. Peygamber'in hayatıyla uyumlu olduğu, kadınlara yönelik şiddeti meşru gören hadislerin ise İslam'ın temel ahlâkî öğretilerine ve Hz. Peygamber'in maruf sünnetine aykırı olduğu tespit edilmiştir. Bu hususta Hz. Peygamber'e atfedilen sahih hadislerde kadınlara yönelik şiddetin insan fıtratına aykırı olduğu ve Allah tarafından kendilerine verilen haklarının korunup gözetilmesi tavsiyesinde bulunulmuştur. Netice olarak kadına yönelik şiddeti destekleyen yahut meşru gören rivayetlerin Hz. Peygamber'e ait olamayacağı kanaatine varılmıştır. Bu durumda kadınlara yönelik şiddeti hadislerle temellendiren anlayışın, rivayetlerin literâl anlamlarını esas aldığı ve onların hikmet ve maksatlarını göz ardı ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In our study, the hadiths attributed to the Prophet about the beating of women in Kutub-i Sitte are discussed. In these narrations attributed to the Prophet, there are hadiths that both prohibit beating women and see them as legitimate. In our thesis, these hadiths have been classified and subjected to the analysis of the text and the text under the relevant headings. From the hadiths we have discussed, it is concluded that the isnads of the hadiths that prohibit beating women are generally sound. On the other hand, it has been seen that the narrations attributed to the Prophet and which legitimize the beating of women are problematic. When we evaluate the related hadiths in terms of text criticism, it has been determined that the hadiths that prohibit beating women are compatible with the life of the Prophet, and that the hadiths that legitimize violence against women are contrary to the basic moral teachings of Islam and the Prophet's well-known sunnah. In this regard, in other authentic hadiths attributed to the Prophet, it is stated that violence against women is contrary to human nature, and it is recommended to protect and observe the rights given to them by Allah. As a result, it has been concluded that the narrations that support or legitimize violence against women cannot belong to the Prophet. In this case, we can say that the understanding that bases violence against women with hadiths is based on the literal meanings of the narrations and ignores their wisdom and purpose.