Kehânetin yasaklamasına dair hadislerin tahric ve değerlendirilmesi
- Tez No: 717985
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tezimiz, Kütüb-i Sitte ile sınırlı olup kehânetle alakalı rivâyetlerin isnad ve metin açısından analiz etmekle beraber giriş, iki bölüm ve sonuç bölümlerinden meydana gelmektedir. Kütüb-i Sitte içerisinden Kehânetle ilgili tespit ettiğimiz hadisleri üç gruba ayırdık. Araştırdığımız üç grup hadislerde içerik olarak aynı konuya değinmemekte, bazıları kehânet ilgili kazancın haram oluşuna, bazıları kehânetin bilgi kaynağına yasak oluşuna bazıları da ona inanmanın hükmü konusuna değinmektedir. Araştırdığımız üç grup hadisin, birinci gruba baktığımızda kâhinin kazancının haram olduğuna, ikinci grup hadise baktığımızda ise bilgi kaynağını yasakladığını ve son olarak üçüncü grub hadise baktığımızda ise ona inanmanın küfr olduğu görülmektedir. Birinci grup hadis Ebû Hüreyre ve Ebû Mesu'd, ikinci grup hadisi ise hz. Aişe, Ebû Hureyre'den, üçüncü grup hadis de Ebû Hureyre, el-Huceyme ve Rasulullahın zevcelerinden birinden rivâyet olunmuştur. Tezin giriş bölümünde Kehânetin tanımı ve çeşitlerine yer verildi. Daha sonra incelediğimiz üç grup hadisleri Kütüb-i Sitte içerisinden bulmaya çalıştık. Rivâyetlerin sened şemalarını oluşturmaya çalıştık. Daha sonra sahabi dışında diğer râvilerin durumlarını cerh ve ta'dil kitaplarından bulup ortaya koymaya çalıştık. Bütün bunlardan sonra da rivâyetlerin sened açısında sıhhatlarını değerlendirmeye tabi tuttuk. Alakalı hadislerin sened tenkidi yapıldıktan sonra bunun üzerine metin tenkidine geçtik. Oluşturduğumuz her üç grup hadisler için ayrı ayrı olmak üzere ortak metinler oluşturmaya çalıştık. Rivâyet edilen hadisler hakkında şarihlerin yorumlarına yer vermekle beraber tefsir ile fıkıh ilimlerindeki kullanım amaçlarına da bakıldı. Netice itibariyle Kehânetle ilgili hadislerle ilgili genel bir değerlendirme yapılarak araştırma sonuçlandırıldı.
Özet (Çeviri)
Our thesis is about the examination of the deeds texts of the hadiths related to prophecy in the context of Kütüb-i Sitte and the introduction consists of two main sections and conclusion sections. As a result of scanning the sources we investigated, we found that there were three groups of Hadith related to Prophecy. All of these group hadiths do not address the same topic in terms of content, some refer to the fact that the gain associated with the prophecy is forbidden, some refer to the fact that the prophecy is forbidden to the source of information, and some refer to the fact that it is a provision to believe in it. The three groups of hadith that we investigated, when we look at the first group, the oracle's gain is haram, when we look at the second group of hadith, it prohibits the source of information, and finally when we look at the third group of hadith, it seems that believing in it is blasphemous. The first group of hadith Ebû Hureyre and Ebû Mesud, and the second group of hadith are consist of Hz. Ayşe, Ebû Hureyre, Müaviye b. Hakem es-Sülemi and Ibn Abbas. The third group of hadith was narrated by Ebû Hureyre, el Huceyma and one of the wives of the messenger of Allah. After giving general information about prophecy in our thesis, we determined the sources of hadith in which the narrations belonging to the three groups of hadiths that we investigated. We have collected the deeds and texts of the hadith together. We created deed schemes for the collected narratives. After the deed schemes were created, we subjected the narrations to the deed criticism. We have stated the situation of the narrators other than the companions in terms of disproofing and modifications. Then, we evaluated the authenticity of the narrations in terms of deeds. After examining the related hadiths in terms of deeds criticism, we also examined their texts. We have created a common text for narrations that come into contact with the same event or topic. We researched whether prophecy is discussed in the Qur'an. We have included the comments of hadith commentators and some scholars about the texts. In addition, we have determined the use of narrations in Tafsir and fiqh sciences. Finally, we made a general assessment of the hadiths related to the prophecy and touched on the results we reached.