Hadislerde kadınların giyimi (Kütüb-i Sitte Örneği)
Women's clothing in hadiths (example of Kutub al Sitta)
  1. Tez No: 868392
  2. Yazar: ESMA AKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Örtünme ve giyim insanoğlunun var oluşundan beri ihtiyaç hâlinde kendini göstermektedir. Giyim, erkek-kadın bütün insanların en temel ihtiyacın başında gelmektedir. İslâm'da özellikle uygulamada kadınlar için bazı hususi ayrıntıların olduğu da bildirilmektedir. Rivayetlerde kadınların giydiği bu giysiler ile alakalı bazı bilgiler de geçmektedir. Bu çalışmada Kütüb-i Sitte'de yer alan kadınların giyimi ile ilgili hadisler incelenmiş ve rivayetlerde kadınların giyimine önem verildiği görülmüştür. Kütüb-i Sitte'de geçen kadınların giyimini konu alan bu çalışmanın birinci bölümünde, Kur'an'da genel olan giyim ve âyetlerde geçen kadınların giyimi ele alınmıştır. İkinci bölümde, Kütüb-i Sitte'de geçen kadınların giyimi ile ilgili hadislere ve yorumlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Kütüb-i Sitte'de bulunan hadislerde kadınlara giyilmesi yasaklanan giyimler hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Covering and clothing have been a necessity since the existence of human beings. Clothing is one of the most basic needs of all people, men and women. It is also reported that there are some special details for women in Islam, especially in practice. There is also some information about these clothes worn by women in the narrations. In this study, the hadiths about women's clothing in the Kutub al-Sitta were examined, and it was observerd that women's clothing was given importance in the narrations. In the first part of this study, which is about the clothing of women mentioned in the Kutub al-Sitta, the general concept of clothing in the Quran was discussed and the verses related to women's clothing were examined. In the second part is devoted to hadiths about women's clothing in the Kutub al-Sitta and their comment. In the third part, information is given about the clothes that are forbidden for women to wear in the hadiths within the framework of Kutub al-Sitta.