İlkokul öğrencilerinin Youtube'u eğitim amaçlı kullanma durumları, ebeveynlerin demografik özellikleri ve internet bağımlılığı arasındaki ilişki
The relationships between elementary school students' educational use of Youtube, internet addiction and their parents' demographic characteristics
  1. Tez No: 717987
  2. Yazar: ÖMER FARUK SAĞBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Web 2.0, bilginin paylaşılması ve işlevselliğinin geliştirilmesini amaçlayan web tasarımlarının yanı sıra sosyal medya platformları ve video paylaşım sitelerinin geliştirilmesine yol açmıştır. Sosyal medya platformu (SMP) YouTube, bu sitelerden en popüler olanıdır. Bu çalışmanın amacı, ilkokul öğrencilerinin YouTube'u eğitsel amaçlı kullanım durumları ve internet bağımlılık düzeylerini ebeveynlerin bakış açısından tespit etmek ve bu durumlar ile ebeveynlerin demografik özellikleri arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmaktır. İlişkisel tarama modelinde desenlenmiş bu araştırmanın örneklemini Isparta il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi devlet ilkokullarında öğrenim gören 130 öğrenci velisi oluşturmuştur. Çalışma sonucunda ilkokul çocuklarının YouTube'u düşük düzeyde eğitsel amaçlı kullandıkları görülmüştür. Ayrıca YouTube'u eğitsel amaçlı kullanım düzeyinin ebeveynlerin demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur. Çocukların %10'u internet bağımlısı ve %23'ü sınırlı internet bağımlılığı semptomu gösteren olarak değerlendirilmiştir. Çocukların internet bağımlılık düzeylerinde aile durumu ve baba öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayrıca Youtube'u eğitim amaçlı kullanma ve internet bağımlılık düzeyleri arasında anlamlı ilişki olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Web 2.0 has led to the development of web designs to improve information sharing and functionality as well as social media platforms and video sharing sites. YouTube is known to be the most popular social media platform (SMP). The purpose of this study is to determine the educational use of YouTube, and internet addiction levels of elementary school students from their parents' perspectives and to reveal the relationships between these situations and parents' demographic characteristics. The sample of the study, which was designed as correlational survey research, consisted of 130 parents of students studying in official state primary schools in the Isparta provincial center. As a result of the study, it was found that primary school children used YouTube for educational purposes at a low level. In addition, no significant differences were found in educational use of YouTube based on the parents' demographic characteristics. Of the children, 10% were internet addicted and 23% had limited addiction symptoms. Significant differences were found in the children's internet addiction levels across the family status and father's education level. Furthermore, there was no significant relationship between children's educational use of YouTube and internet addiction levels.