Stırlıng katsayılı polinom aileleri
Families of polynomial with stirling coefficient
  1. Tez No: 717999
  2. Yazar: YELİZ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında Stirling katsayılı yeni bir polinom ailesi tanımlanmıştır. Bu polinom ailesinin, sayılar teorisinde önemli bir yere sahip Bernoulli ve Euler sayıları ile bu sayıların bazı genellemelerine, bununla birlikte geometrik polinomlara ve yüksek mertebeden geometrik polinomlara indirgendiği tespit edilmiştir. Bu yeni polinom ailesinin özelliklerini elde etmek için bu polinom ailesinin üreteç fonksiyonu, hipergeometrik fonksiyonlar türünden hesaplanmıştır. Hipergeometrik fonksiyonların sağladığı bazı özellikler kullanılarak bu polinom ailesinin özellikleri incelenmiştir. Özel durumlarda yukarıda bahsi geçen sayı ve polinom aileleri için yeni ve bilinen bağıntılara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new family of polynomial with Stirling coefficients is defined. It is determined that family of polynomials is reduced to Bernoulli and Euler numbers and some generalizations of these numbers, which have an important place in number theory, along with geometric polynomials and higher order geometric polynomials. To obtain the properties of this new polynomial, its generating function is calculated in terms of hypergeometric functions. The properties of polynomial family are investigated by using some properties provided by the hypergeometric functions. In particular cases, new and known relations for the aformentioned number and polynomial families are reached.