Plurilingual and intercultural competence from the perspectives of English language teachers
İngilizce öğretmenlerinin bakış açısından çok dillilik ve kültürlerarası yeti
  1. Tez No: 717998
  2. Yazar: EMİNE PEHLİVAN ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAĞAN BÜYÜKKARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Küreselleşmenin hız kazandığı, farklı dil ve kültürlerden birçok insanın etkileşim içinde olduğu bir dünyada, uyum içinde yaşamak için bazı beceriler geliştirilmelidir. Avrupa Konseyi'nin eğitimdeki ana hedeflerinden biri insanları çeşitlilik içinde yaşamaya hazırlamak olmuştur, bu nedenle farklı ortamlarda iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için çokdillilik ve kültürlerarası yeti kavramı ortaya çıkmıştır. Yabancı dil öğretmenleri bunu geliştirmede öncü role sahiptir fakat bu kavrama ne kadar hakimlerdir? Kültürlerarası yeti, dil eğitimi araştırmalarında uzun süredir ilgi konusu olmasına rağmen, Türkiye'de çok dillilik veya çok dilli eğitim konusunda çok az araştırma bulunmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada İngilizce öğretmenlerinin çokdillilik ve kültürlerarasılık konularında bilgi düzeylerini ve tutumlarını incelemeye odaklanılmıştır. Bu amaçla Dillere ve Kültürlere Çoğulcu Yaklaşım için Ölçütler Çerçevesi (FREPA) maddeleri baz alınarak iki geçerli ve güvenilir ölçek hazırlanmıştır. Daha sonra derinlemesine bilgi edinmek için gönüllülerle bireysel yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel bulgular, İngilizce öğretmenlerinin çokdillilik ve kültürlerarasılık hususunda bilgili olduklarını ve onları dil öğretimine dahil etmeye yönelik olumlu tutumlara sahip olduklarını göstermiştir. Ayrıca, katılımcıların alandaki kıdem yılları, çokdillilik ve kültürlerarasılığa yönelik tutumları üzerinde orta derecede etkili olmuştur. Nitel sonuçlar, İngilizce öğretmenlerinin çok dillilik, kültür ve kültürlerarası yeti kavramlarının farkında olduklarını ve bunları öğretim uygulamalarına dahil etmek istediklerini ortaya koymuştur. Dahası, öğretmenlerin eğitim düzeylerinin çokdillilik ve kültürlerarası yeti konusundaki bilgilerinde etkili bir faktör olduğu bulunmuştur. Son olarak, bu konu hakkında ileride yapılabilecek çalışmalar için öneriler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In a world where globalization is accelerating and many people from diverse languages and cultures are interacting, some skills need to be developed to live in harmony. One of the main objectives of the Council of Europe in education has been to make people ready for living in diversity, so the notion of plurilingual and intercultural competence emerged to fulfill communication needs in diverse contexts. Foreign language teachers have a leading role to improve it, but are they ready for it? Although intercultural competence has long been an area of interest in language education studies, research on plurilingualism or plurilingual education in Turkey is scarce. Therefore, this study focused on investigating knowledge level and attitudes of EFL teachers in respect to plurilingualism and interculturality. To accomplish this aim, two valid and reliable scales based on the descriptors of Framework of Reference for Pluralistic Approaches to Languages and Cultures were prepared. Afterwards, individual semi-structured interviews were conducted with volunteers to get in-depth information. The quantitative findings showed that EFL teachers were knowledgeable in plurilingualism and interculturality, and had positive attitudes towards integrating them into language teaching. Also, participants' years of seniority in the field had a medium effect size on their attitudes towards plurilingualism and interculturality. The qualitative results revealed that EFL teachers were aware of plurilingualism, culture, and intercultural competence to some extent, and wished to integrate them into their teaching practices. In addition, teachers' educational level was found to be an influencing factor in their knowledge about plurilingualism and intercultural competence. Last, suggestions for further studies in this context were also provided.