Tüketici sözleşmelerinde kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in consumer contracts
  1. Tez No: 718037
  2. Yazar: GİZEM DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM MİNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmamızın konusu tüketici sözleşmeşmelerinde kişisel verilerin korunması oluşturmaktadır. Konumuz kapsamında öncelikle kişisel veri kavramı genel hatları itibariyle incelenmiştir. Bu incelemede kişisel verinin tanımı, unsurları, türleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra çalışmamızın ana konusunu oluşturan tüketicilerin kişisel verilerinin durumu ele alınmıştır. Bu bağlamda çık rızaya dayalı olarak ve rıza olmaksızın tüketici verilerinin işlenmesi, özel nitelikli verilerin kayıt altına alındığı tüketici sözleşmeleri ve özel nitelikli verilerin işlenmesi için gerekli olan şartlar ele alınarak incelenmiştir. İncelememiz kapsamında tüketicilerin kişisel veri işleme faaliyeti esnasında uygulamada karşılaştığı sorunlara ilişkin doktrindeki görüşler ve Yargıtay uygulaması ele alınmıştır. Çalışmamızın son bölümünde ise, tüketicinin kişisel verilerinin ihlal edilmesi durumunda başvurabileceği yollar ile tüketicinin korunması özelinde mevzuatımızda kanuni düzenleme olmamasına dikkat çekilerek, eleştiri ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of our work is the protection of personal data in consumer contracts. Within the scope of our subject, at first, the concept of personal data was addressed in general terms. In this analysis, general information about the definition, factors, types and legal nature of personal data was given. Then, the status of the personal data of consumers, which constitutes the main subject of our study, was discussed. In this context, the processing of consumer data based on explicit consent and without consent, consumer contracts in which sensitive data is recorded, and the conditions required for the processing of sensitive data were examined. Within the scope of our review, the opinions in the doctrine and the Supreme Court's application regarding the problems consumers encounter during the personal data processing activity were discussed. In the last part of our study, criticism and suggestions were made by drawing attention to the means that the consumer can apply in case of violation of personal data and the lack of legal regulation in our legislation in terms of consumer protection.