Mesafeli satış sözleşmelerinde kişisel verilerin korunması
Protection of Personal Data in Distance Selling Contracts
- Tez No: 867111
- Danışmanlar: PROF. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Dijitalleşen dünyada klasik usulde kurulan satış sözleşmeleri yerini mesafeli satış sözleşmelerine bırakmıştır. M esafeli satış sözleşme si nin tarafı olan tüketicinin karşılaşabil eceği en büyük sorun kişisel verilerin in güvenliğidir Zira g ün delik hayatı n işleyişine etki eden birçok şirketin üzerinde k âr elde ettiği verilerin hukuka aykırı işlenmesinde veya veri ihlallerinin gerçekleşmesinde tüketicinin göreceği zarar, yadsınamaz bir gerçektir. Ülkemizde tüketiciyi korumak ama cıyla 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun , veri sahibini korumak amacıyla da 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanun u yürürlüğe girmiştir. Bu noktada 6502 sayılı Kanuna göre gerçek veya tüzel kişiler tüketici sıfatına sahip olabilirken, 6698 sayılı Kanuna göre yalnızca gerçek kişilerin kişisel verileri korunabilmektedir. Bu durumda tüket iciye ait veriler söz konusu olduğunda gerçek kişilerin verileriyle sınırlandırılmıştır. Çalışmamızda tüketicilerin mesafeli satış sözleşmeleri ile paylaştığı kişisel verilerin neler olduğu, bu verilerinin işlenmesinde, korunmasında ve aktarılmasında dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili açıklamalarda bulunulmuştur. Tüketicinin mesafeli sa tış sözleşme si aracılığı yla paylaşmış olduğu kişisel verilerinin korunmasına ilişkin sahip olduğu haklar , veri sorumlusunun ise yerine getirmesi gereken yükümlülükler değerlendirilmeye çalışılmıştır. Son olarak mesafeli satış sözleşmelerin de bulunan kişise l verilerin korunamamasından doğan sorumluluklar açıklanmıştır. Çalışmamızın amacı , t üketici ile satıcı arasında eş zamanlı fizik i varlık gözetilmeksizin , internet üzerinden kurulan sözleşme lerde kişisel verilerin konum u nun tespit edilmesidir. Bu tespiti yaparken Kişisel Verilerin Korunması Kurulunun vermiş olduğu kararlar etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the digitalizing world, sales contracts established in the classical manner have been replaced by distance sales co ntracts. The biggest problem that a consumer who is a party to a distance sales contract may face is the security of his personal data. Because it is an undeniable fact that the harm that consumers will suffer when the data on which many companies that aff ect the functioning of daily life are profited is processed unlawfully or data breaches occur. In our country, the Consumer Protection Law No. 6502 has come into force in order to protect the consumer, and the Personal Data Protection Law No. 6698 has come into force in order to protect the data owner. At this point, according to Law No. 6502, real or legal persons can have the title of consumer, while according to Law No. 6698, only the personal data of real persons can be protected. In this case, when it comes to consumer data, it is limited to the data of natural persons. In our study, explanations were made about the personal data that consumers share through distance sales contracts and the issues that should be taken into consideration in the processin g, protection and transfer of these data. The rights that the consumer has regarding the protection of personal data shared through a distance sales contract and the obligations that the data controller must fulfill have been tried to be evaluated. Finally , responsibilities arising from the failure to protect personal data in distance sales contracts are explained. The aim of our study is to determine the location of personal data in contracts established over the internet, regardless of the simultaneous ph ysical presence between the consumer and the seller. In making this determination, the decisions made by the Personal Data Protection Board were effective.