Otel işletmelerinde duygusal emek ve temel benliğin yapıcı normdışı davranış üzerindeki etkisi: Personel güçlendirmenin aracılık rolü
The effect of emotional labor and core-self assessments on constructive devied behavior in hotel businesses: The mediating effect of staff empowerment
  1. Tez No: 718061
  2. Yazar: HASAN ÖNAL ŞEYHANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİD KINGIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Otel işletmeciliğinin gelişmesiyle birlikte organizasyonun parçası olan işgören de önem kazanmıştır. İşgörenlerin organizasyon içerisinde artan önemi fiziksel çabalarıyla birlikte zihinsel çabalarını da önemli kılmıştır. Bu bağlamda işletmelerin, işgörenlerin duygusal durumlarını yönlendirme, benliği hakkında bilgi sahibi olma gibi önem taşıyan konularla ilgili olmaları gerekmektedir. Duygusal emek, temel benlik, yapıcı normdışı davranış ve personel güçlendirme uygulamaları otel işletmelerinin özelliklerine göre farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıkların nedenlerinin sorgulanması, çözüm önerilerinin geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Öte yandan, otel işletmelerinde duygusal emeğin, temel benliğin yapıcı normdışı davranışa etkisinin ve personel güçlendirmenin aracılık rolünün alan yazında yok denecek kadar az çalışıldığı bilinmektedir. Bu özelliğiyle araştırmanın literatürün genişlemesine katkı sağlarken, sektör temsilcilerine de önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çerçevede otel işletmeleri üzerine yapılan araştırmanın temel amacı; duygusal emeğin, temel benliğin yapıcı normdışı davranışa etkisi ve personel güçlendirmenin aracılık etkisi incelenmesidir. Araştırmanın evreni otel işletmeleridir. Örneklem olarak Ankara ve Muğla şehirlerindeki oteller seçilmiştir. Araştırma verileri bu otel işletmelerindeki yöneticilerden görüşme formu, işgörenlerden anket tekniği ile toplanmıştır. İşgörenlerden toplanan 538 anket formu ve yönetici görüşmelerinden elde edilen 22 görüşme formundan elde edilen veriler analize dahil edilmiştir. İşgörenlerden elde edilen veriler ışığında, ölçeklerin boyutlandırılması ve doğrulanması için“faktör analizi”, bağımsız olan iki grup için“t-testi”, bağımsız olan üç grup için“One-way ANOVA”, ölçekler arasındaki ilişkinin belirlenmesi için korelasyon analizi, araştırma modelinin geçerlemesi için LISREL paket programında bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenle olan etkileşiminin ölçülmesinde ve aracılık rolünün belirlenmesinde“Yapısal Eşitlik Modellemesi”tercih edilmiştir. Yöneticilerle derinlemesine görüşmelerden elde edilen veriler ise içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, yapıcı normdışı davranış ölçeği Türk turizmciler için kişilerarası, yenilikçi, mücadeleci ve kurumsal normdışı davranış olmak üzere dört boyut altında toplanmıştır. Bununla birlikte duygusal emeğin yapıcı normdışı davranışa etkisinde personel güçlendirmenin kısmi aracılık rolü olduğu gözlemlenirken; temel benliğin yapıcı normdışı davranışa etkisinde personel güçlendirmenin tam aracılığı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of hotel management, the employee, who is a part of the organization, has gained importance. The increasing importance of employees in the organization has made their mental efforts important along with their physical efforts. In this context, businesses need to be related to important issues such as directing the emotional states of the employees and having information about their self. Emotional labor, basic self-evaluations, constructive deviant behavior and staff empowerment practices differ according to the characteristics of hotel businesses. Questioning the reasons for these differences is important in terms of developing solution proposals. On the other hand, it is known that the effect of emotional labor, the effect of core self on constructive deviant behavior and the mediating role of personnel empowerment in hotel businesses are scarcely studied in the literature. With this feature, it is thought that while the research contributes to the expansion of the literature, it will also make significant contributions to the sector representatives. In this context, as the main purpose of the research on hotel businesses; The effect of emotional labor on constructive deviant behavior of core self and examining the mediating effect of staff empowerment. The universe of the research is hotel businesses. Hotels with different characteristics in the cities of Ankara and Muğla were selected as the research sample. The research data were collected from the managers in these hotel businesses by interview form and from the employees by the survey technique. 538 questionnaires collected from the employees and 22 interview forms obtained from the manager interviews were included in the study analysis. In the light of the data obtained from the employees,“factor analysis”for sizing and validating the scales,“t-test”for two independent groups,“One-way ANOVA”for three independent groups, correlation analysis for determining the relationship between the scales, validation of the research model“Structural Equation Modeling”was preferred in the LISREL package program to measure the interaction of the independent variables with the dependent variable and to determine the mediating role. The data obtained from the in-depth interviews with the managers were analyzed by content analysis method. According to the results of the research; constructive deviant behavior scale is grouped under four dimensions for Turkish tourism staff: interpersonal, innovative, challenging and institutional deviant behavior. On the other hand, it has been observed that personnel empowerment has a partial mediating role in the effect of emotional labor on constructive deviant behavior; It has been revealed that the effect of core self on constructive deviant behavior is fully mediated by staff empowerment.