Eğitim fakültesi öğretim elemanlarının eğitim teknolojisi yeterliliklerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examination of educational technology competencies of teacher education
  1. Tez No: 718072
  2. Yazar: KEVSER AFACAN
  3. Danışmanlar: PROF. MELEK ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bilimin ilerlemesiyle birlikte yaşanan değişiklikler toplumları her alanda etkilemiştir. Bu bağlamda hayatımıza giren ve hayatımızı önemli ölçüde etkileyen kavramlardan biri de teknoloji olmuştur. İnsan yaşamında önemli bir yeri kaplayan eğitim de teknolojiden etkilenmiştir. Eğitimde teknoloji kullanımıyla birlikte alanyazına eğitim teknolojisi, öğretim teknolojisi, teknoloji entegrasyonu gibi yeni kavramlar eklenmiştir. Teknolojinin gün geçtikçe gelişmesi, daha işlevsel olması, daha çok tercih edilmesi, eğitim alanındaki değişiklikler, eğitimde teknoloji entegrasyonunu zorunlu hale getirmiştir. Eğitim sistemi, öğretmen, öğrenci, ortam, zaman gibi birçok ögenin bir araya geldiği çok yönlü bir sistemdir. Eğitim alanine doğrudan etkileyen teknoloji, eğitim sisteminin önemli bileşeni olan öğretmenleri de etkilemiş, öğretmenlerin sahip olması gereken özelliklerde birtakım değişiklik ve yeniliklere gidilmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Alanyazında eğitimde teknoloji entegrasyonunu sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaların bir bölümü öğretmenlerin sahip olması gereken yeterliliklerin geliştirilmesi yönündedir. Öğretmenlerin sahip olması gereken yeterliliklerin değişmesi, öğretmen eğitimi veren eğitim fakültelerinin programlarını ve öğretim elemanlarının yeterliliklerini de etkilemiştir. Ülkemizde de eğitim-teknoloji entegrasyonunun sağlanması için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu araştırma ile temel olarak eğitim fakültesi öğretim elemanlarının eğitim teknolojisi yeterliliklerine ilişkin görüşlerinin betimlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda betimsel nitelik taşıyan araştırmada, öğretim elemanlarının eğitim teknolojisinin faydalarına yönelik görüşleri, eğitim teknolojisi yeterlilikleri ve eğitim sürecinde kullanılan eğitim teknolojilerine yönelik görüşleri incelenmiştir. Araştırmada veriler, Ankara ilinde bulunan altı üniversitenin eğitim fakültesinde görev yapmakta olan öğretim elemanlarından (n=109) anket ile toplanmış, elde edilen veriler SPSS-2 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmada temel olarak eğitim fakültesi öğretim elemanlarının eğitim teknolojilerinde kendilerini yeterli buldukları, eğitim teknolojilerini ders öncesi, ders sırası ve ders sonrası süreçlerde faydalı olarak değerlendirdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Changes experienced with the advancement of science have affected societies in all areas. In this context, technology has been one of the concepts that entered our lives and significantly affected our lives. Education, which has an important place in human life, has also been affected by technology. With the use of technology in education, new concepts such as educational technology, instructional technology and integration of technology have been added to the literature. The development of technology day by day, being more functional, being more preferred, and changes in the field of education have made technology integration in education compulsory. The education system is a multi-faceted system in which many elements come together such as teacher, student, environment and time. Technology, which directly affects the field of education, has also affected teachers, being an important component of the education system, and has revealed the need for some changes and innovations in the characteristics that teachers should have. Various studies have been carried out in the literature to ensure technology integration in education. Some of these studies are oriented towards developing the competencies that teachers should have. The change in the qualifications that teachers should have has also affected the programs of the education faculties that provide teacher education and the qualifications of the instructors. Various studies were carried out in our country to ensure the integration of technology to education. With this research, it is mainly aimed to describe the views of the instructors of the faculty of education on educational technology competencies. In this context, the views of the instructors on the benefits of educational technology, their educational technology competencies and their views on the educational technologies used in the education process were examined. In the research, the data were collected by a questionnaire from the teaching staff (n=109) working in the education faculties of six universities in Ankara, and the obtained data were analyzed through the SPSS-2 program. In the research, it was determined that the teaching staff of the faculty of education found themselves competent in educational technologies and evaluated educational technologies as useful in the pre-class, during the course and after the course processes.