Halk oyunlarında kadın eğitmenlerin performanslarını etkileyen etmenler üzerine bir inceleme (Ankara örneği)
An investigation on the factors affecting the performances of female trainers in folk dances (Ankara example)
  1. Tez No: 718075
  2. Yazar: BÜLENT BAYGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN ERGİN TALAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Folklore, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Geçmişten beri Türkiye'de ve Dünya'da, Türk halk oyunlarının, kültürümüzün yaşatılması ve yayılması konusundaki yeri ve önemi büyüktür. Bu çalışmada, Türk halk oyunlarında kadın eğitmenlerin günümüzdeki yeri belirlenmeye çalışılarak performanslarını etkileyen etmenlerin ortaya çıkartılması amaçlanmış ve bu etmenlere yönelik öneriler sunulmuştur. Bu araştırma, nitel yöntemle desenlenmiş, betimsel bir alan araştırmasıdır. Bu araştırmada evren olarak Ankara ili seçilmiştir. Ankara'da halk oyunlarıyla ilgili faaliyet gösteren kamu kurumları, halk oyunları dernekleri ve özel dans okulları belirlenmiş, çalışma gurubu olarak ta bu kurumlarda ders veren kadın halk oyunları eğitmenleri seçilmiştir. Veriler, literatür taraması yapılarak ve uzman görüşü alındıktan sonra hazırlanan 26 soruluk yapılandırılmış görüşme formu çevrimiçi uygulanarak toplanmıştır. Araştırmada veriler, doküman analizi yöntemiyle analiz edilerek katılımcılara ait ifadeler frekans yüzde tablosuna dönüştürülmüştür. Ayrıca açık uçlu ifadelere ait ortak kodlar belirlenerek tablolaştırılmıştır. Sonuç olarak kadın eğitmenlerin halk oyunlarında daha çok yer bulabilmeleri için gerekli adımların atılarak, programların hazırlanması, uygulanması ve takibinin yapılarak halk oyunlarında kadın eğitmenlere daha çok yer verilmesi gerektiği düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Halk Oyunları, Kadın Eğitmenler, Dans, Performans
Özet (Çeviri)
Since the past, Turkish folk dances have a great place and importance in the survival and spread of our culture in Turkey and in the world. In this study, it is aimed to determine the current place of female trainers in Turkish folk dances and to reveal the factors affecting their performance and suggestions for these factors are presented. This research is a descriptive field research designed with a qualitative method. Ankara province was chosen as the universe in this study. Public institutions, folk dance associations and private dance schools operating in Ankara were determined, and female folk dance instructors who teach in these institutions were selected as the working group. The data were collected by conducting a literature review and applying the 26-question structured interview form online, which was prepared after taking expert opinion. In the research, the data were analyzed with the document analysis method and the expressions of the participants were converted into a frequency percentage table. In addition, common codes of open-ended expressions were determined and tabulated. As a result, it is thought that more female trainers should be included in folk dances by taking the necessary steps, preparing, implementing and following the programs so that women trainers can find more places in folk dances. KEYWORDS: Folk Dances, Women Trainers, Dance, Performance