'Sexueller kindesmissbrauch in deutschland und der Türkei: Materiellrechtliche regelungen und rechtstatsächliche praxis'
- Tez No: 718143
- Danışmanlar: PROF. DR. PETER WETZELS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Almanca
- Üniversite: Universität Hamburg
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
In der vorliegenden Arbeit wurden die Straftaten, die für den sexuellen Kindesmissbrauch im deutschen (StGB) sowie im türkischen (tStGB) Strafgesetzbuch geregelt wurden, kontrastiert. Dementsprechend wurden zunächst die einschlägigen Regelungen im StGB und anschließend deren Pendants im tStGB erörtert. Sexueller Kindesmissbrauch ist sowohl in Deutschland als auch in der Türkei in Bezug auf die Bedeutung des dadurch geschützten Rechtsguts heftig diskutiert. Der Hauptzweck dieser Arbeit ist durch die Erörterung der Behandlungsweise der Tatbestände dieser Straftat vom deutschen Strafrecht zur türkischen Strafrechtslehre und der Rechtsprechung einen Beitrag zu leisten. Zu diesem Zweck stellen die Regelungen im StGB die Basis dieser Arbeit dar. Özet Bu çalışmada Alman (ACK) ve Türk (TCK) ceza kanunlarında düzenlenmiş olan çocukların cinsel istismarı suçları karşılaştırılmıştır. Bu doğrultuda öncelikle ACK'daki ilgili düzenlemeler, akabinde ise bu düzenlemelerin TCK'da yer alan muadilleri açıklanmıştır. Çocukların cinsel istismarı suçu, koruduğu hukuki değerin önemi de göz önünde bulundurulduğunda gerek Almanya'da gerekse Türkiye'de oldukça tartışmalı bir suçtur. Bu çalışmanın temel amacı, söz konusu suçun unsurlarının Alman ceza hukuku öğreti ve uygulaması tarafından nasıl ele alındığını inceleyip Türk ceza hukuku öğreti ve uygulamasına katkı sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın temelini Alman Ceza Kanunu'ndaki düzenlemeler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, criminal offences of sexual abuse of children regulated in German (GCC) and Turkish (TCC) criminal codes, are compared. Accordingly, the related regulations in GCC are explained at first which are followed by the equivalents of these regulations within TCC. Considering the significance of the protected legal value, offences of sexual abuse of children remain highly debated in both Germany and Turkey. The main purpose of this study is to contribute to the Turkish law doctrine and practice through examining of how the elements of this crime are handled by German criminal law doctrine and practice. For this purpose, the regulations in the German Criminal Code form the basis of the study