Romantik ilişkisi olan bireylerin çocukluk çağı küçük travmaları ile yakın ilişkileri arasındaki ilişkide çocukluk çağı küçük travma etkilerinin aracı rolü
The mediating role of childhood small trauma effects in the relationship between childhood small traumas and close relationships of individuals in romantic relationships
- Tez No: 718162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma, romantik ilişkisi olan 246'sı kadın ve 118'i erkek olmak üzere toplam 364 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Yılmaz Dinç ve Sapmaz (2021) tarafından geliştirilen Küçük 't' travma Yaşantılarını Belirleme Ölçeği ile Küçük 't' travma Etkilerini Belirleme Ölçeği ve Selçuk ve arkadaşları (2005) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılmış olan Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda gerçekleştirilen analiz sonuçlarına göre küçük 't' travma yaşantılarının, küçük 't' travma etkilerini pozitif yönde yordadığı görülmüştür. Yakın ilişkilerde yaşantılar; kaygılı bağlanma ve kaçıngan bağlanma alt boyutlarından oluştuğu için iki ayrı model oluşturularak ele alınmıştır. Küçük 't' travma etkilerinin, küçük 't' travma yaşantıları ile kaygılı bağlanma arasındaki ilişkide kısmi aracılık etkisi bulunurken; küçük 't' travma yaşantıları ile kaçıngan bağlanma arasındaki ilişkisi de tam aracılık etkisi bulunmuştur. Bu araştırma sonucunda romantik ilişkisi olan bireylerin daha önce yaşadıkları küçük travmalardan etkilendikleri takdirde bundan bağlanma stillerinin de etkilenebileceği söylenebilmektedir. Küçük 't' travma etkilerinin; psikolojik danışma seansları ile desteklenerek küçük 't' travma etkilerinin azaltılması ile romantik ilişkilerde kurulan bağlanma stilinin pozitif yönde etkileneceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out on a total of 364 people (246 women and 118 men), who were in a romantic relationship. The Small 't' Trauma Detection Scale, which was developed by Yılmaz Dinç and Sapmaz (2021), and the Small 't' Trauma Impact Assessment Scale, and the Experiences in Close Relationship Inventory-II, which was adapted into Turkish by Selçuk et al. (2005) were used in the study. According to the results of the analysis carried out in line with the purpose of the research, it was seen that small 't' trauma experiences positively predicted small 't' trauma effects. Since experiences in close relationships consist of anxious attachment and avoidant attachment sub-dimensions, such relationships were handled by creating two separate models. While small 't' trauma effects have a partial mediation effect in the relationship between small 't' trauma experiences and anxious attachment; The relationship between small 't' trauma experiences and avoidant attachment was also found to be a full mediator. Results suggested that if individuals with romantic relationships were affected by small traumas that they have experienced, their attachment styles may also be affected. According to the findings the attachment style established in romantic relationships will be positively affected by reducing the effects of small 't' trauma by supporting it with psychological counseling sessions.