Matematik öğrenimi ile eleştirel düşünme eğilimleri ve mantıksal düşünme yetenekleri arasındaki ilişki
The relationship between mathematics education, critical thinking dispositions and logical reasoning skills
  1. Tez No: 718177
  2. Yazar: AYŞE ALPI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İMAMOĞLUGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Matematik, Education and Training, Philosophy, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Matematik öğrenimi gibi dinamik bir sistemi anlamak için, sistemin bileşenleri arasındaki bağlantıların tespit edilmesi ve değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Çünkü eğitim ve öğretim, bir çok değişkenin etkileşimi içinde olan karmaşık bir süreçtir. Çalışmanın amacı matematik öğrenimi ile eleştirel düşünme ve mantıksal düşünme arasındaki pozitif ilişkiye vurgu yapmaktır. Araştırma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümün başlığı,“Matematik Öğrenimi”olarak belirlenmiştir. Burada matematiğin ne olduğu, Türkiye'de matematik eğitimi ve öğretiminin tarihsel gelişimi, beklenen yeni eğilimlerin ve dönüşümlerin neler olduğu, genel ilke ve politikalardan, öğrenim sürecinden, matematik başarısından ve bunu geliştiren, engelleyen unsurlardan bahsedilmiştir. İkinci bölüm,“Eleştirel Düşünme Eğilimleri”olarak belirlenmiştir. Bu başlık altında, eleştirel düşünmenin ne olduğu, entelektüel kökleri, boyutları, eleştirel düşünme becerileri, eleştirel düşünme stratejileri, eğitim perspektifinden eleştirel düşünme becerilerinin ne olduğu, matematik öğrenim sürecine olan katkısına yoğunlaşarak ele alınmıştır. Üçüncü bölüme ise,“Mantıksal Düşünme Yetenekleri”adı verilmiştir. Burada mantığın ne olduğu, matematik öğrenimi için önemi, mantıksal düşünme süreçleri ve becerileri, matematik öğrenimine katkıları; mantık ve matematiğin etkileşimi, benzerlikleri, münasebetleri ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise amaçlanan gösterimler yapılmıştır. Burada önce matematik öğreniminin eleştirel düşünmeyle olan münasebeti daha sonra mantıksal düşünmeyle olan münasebeti, aralarındaki ilişkinin süreç içerisinde nasıl şekillendiği, önceki açıklamalar ile derlenip gösterilmeye çalışılmıştır. Bu gösterimler anlaşılır olması için tez için gereken kadar bilgileri derlenip her defasında hedeflenen pozitif ilişki vurgulanarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
To understand a dynamic system such as mathematics learning, it is very important to identify and evaluate the connections between the components of the system. Because education and training is a complex process that interacts with many variables. The aim of the study is to emphasize the positive relationship between mathematics learning and critical thinking and logical thinking. The research consists of an introduction and three parts. The title of the first chapter was determined as“Learning Mathematics”. Here, what mathematics is, the historical development of mathematics education and teaching in Turkey, what new trends and transformations are expected, general principles and policies, the learning process, mathematics achievement and the factors that improve and prevent it are mentioned. The second part is determined as“Critical Thinking Tendencies”. Under this title, what critical thinking is, its intellectual roots, dimensions, critical thinking skills, critical thinking strategies, critical thinking skills from an educational perspective are discussed by concentrating on its contribution to the mathematics learning process. The third part is called“Logical Thinking Skills”. Here, what logic is, its importance for mathematics learning, logical thinking processes and skills, contributions to mathematics learning; The interaction, similarities and relations of logic and mathematics are discussed. In the conclusion part, the intended impressions were made. Here, firstly, the relationship of mathematics learning with critical thinking, then its relationship with logical thinking, how the relationship between them is shaped in the process, has been compiled and shown with previous explanations. These demonstrations were made by compiling as much information necessary for the thesis and emphasizing the targeted positive relationship each time in order to be understandable.