Organik materyal olarak leonarditin nohut bitkisinin gelişimi üzerine etkileri
The effect of leonardite as an organic material on the growth of chickpea plant
- Tez No: 718202
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Organik materyaller, ekolojik, toprakların verimliliğine katkılar sunan, bitkilerin daha iyi beslenmelerini sağlayan doğal kaynaklardır. Bu çalışmada, Kahramanmaraş AfşinElbistan bölgesinden elde edilen leonardit, nohut bitkisinin gelişimine etkileri amacıyla kullanılmıştır. Bu materyalin nohut bitkisinin gelişimine, bazı bitki gelişim parametrelerine ve bitki besin elementlerinin içeriğine etkileri araştırılmıştır. Leonardit dozları 0, 1000, 2000 ve 3000 kg/da (L0, L1, L2 ve L3) olacak şekilde ekimden önce toprağa uygulanmıştır. Sonuçlara göre L3 uygulamalarının makro ve mikro elementlerin bitkideki miktarlarının artışına sebep olduğu, Bitkinin tane verimi ve tane ağırlığı kriterleri açılarından L1 uygulamasının en fazla etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bitkinin yaş ağırlığında ve biyoması üzerine leonarditin etkilerine bakıldığında ise yine L3 uygulamasının en yüksek değerin elde edilmesinde rol oynadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organic materials are ecological, natural resources that contribute to the fertility of soils and provide better nutrition for plants. In this study, leonardite obtained from Kahramanmaraş Afşin-Elbistan region was used for its effects on the development of chickpea plant. The effects of this material on the growth of chickpea plant, some plant growth parameters and the content of plant nutrients were investigated. Leonardite doses 0 kg/ha, 100 kg/ha, 200 kg/ha and 300 kg/ha were applied to the soil before planting of chickpea seeds. According to the results, it was seen that L3 applications caused an increase in the amount of macro and micro elements in the plant, and L1 application had the most effect in terms of grain yield and grain weight criteria of the plant. When the effects of leonardite on the wet weight and biomass of the plant were examined, it was observed that L3 application played a role in obtaining the highest value.