Seçilmiş rekreatif etkinliklerin çocukların öğrenme sürecine etkisi
The effect of selected recreative activities on the learning process of children
- Tez No: 718203
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yürütülen araştırmada okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 48-78 ay aralığındaki çocuklara uygulanan seçilmiş rekreatif etkinliklerin çocukların renk, şekil ve sayı kavramlarını öğrenme sürecine etkisinin olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada deneysel desen kullanılarak 2020-2021 eğitim öğretim yılı yaz okulunda Kocaeli Ana Sultan Anaokulunda öğrenim gören 48-78 ay aralığında toplam 60 (30 deney+30 kontrol) çocuk katılımcıya evren içerisinde kolayda örnekleme metodu yoluyla ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler genel bilgi formu ve okul öncesinde renk, şekil ve sayı testi değerlendirme formu içerisinde yer alan Yaman ve diğerleri (2019) tarafından geliştirilen“Bilişsel RŞS (Renk, Şekil ve Sayı) Kavram Testi”uygulanarak toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel istatistik, Mann Whitney U, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Kruskal Wallis H testi ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the conducted research, it was aimed to examine whether the selected recreational activities applied to the children aged 48-78 months attending a pre-school education institution have an effect on the learning process of children's color, shape and number concepts. By using the experimental design in the research, a total of 60 (30 experimental + 30 control) child participants, aged 48-78 months, studying at Kocaeli Ana Sultan Kindergarten in the summer school of the 2020-2021 year, were reached via easy sampling method in the universe. The data obtained in the research were collected by applying the“Cognitive RSS (Color, Shape and Number) Concept Test”developed by Yaman et al. (2019), which is included in the general information form and the pre-school color, shape and number test evaluation form. The obtained data were analyzed with descriptive statistics, Mann Whitney U, Wilcoxon Signed Rank Test, Kruskal Wallis H test.