Türk sinemasında auteur ve ideoloji: Yeşim Ustaoğlu ve Derviş Zaim örnekleri
Auteur and ideology in Turkish cinema: Examples of Yeşim Ustaoğlu and Derviş Zaim
- Tez No: 718219
- Danışmanlar: PROF. DR. N. AYSUN YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmanın amacı, sinemada ideolojik çözümleme ve auteur yaklaşım arasındaki ilişki bağlamında Türk sinemasındaki auteur yönetmenlerin filmlerini incelemek ve bu filmlerdeki siyasi ideolojilerle ilgili içerikleri çözümlemektir. Bu amaçla Derviş Zaim ve Yeşim Ustaoğlu'nun toplam 14 filmine ilişkin künye, karakterler, konu, olay örgüsü ve çatışmaları içeren veri setleri oluşturulmuş ve oluşturulan veri setleri Liberalizm, Sosyalizm, Muhafazakarlık, Milliyetçilik, Faşizm, Anarşizm, Feminizm, Çevrecilik siyasi ideolojileri ve alanyazında bu ideolojilere karşılık gelen kavramlar bağlamında incelenmiştir. İncelenen filmlerin yalnızca ikisinde bir siyasi ideolojiden açık bir şekilde bahsedildiği bulgusuna ulaşılmıştır. Ele alınan iki auteur yönetmenin de filmografilerinde ağırlıklı olarak ön plana çıkan ve desteklenen bir siyasi ideoloji bulunmaktadır. Bu siyasi ideolojiler (Derviş Zaim/Muhafazakarlık; Yeşim Ustaoğlu /Feminizm) yönetmenlerin filmlerinin çoğunda desteklenmektedir. Öte yandan yönetmenlerin diğer filmlerinde bu siyasi ideolojilerle çelişen ya da onları eleştiren anlatımlar bulunmamaktadır. Filmlerde desteklenen ideolojilerin yanında eleştirilen ideolojiler bağlamında da benzer bir tutarlılık olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the films of auteur directors in Turkish cinema in the context of the relationship between ideological analysis and auteur approach in cinema and to analyze the contents of political ideologies in these films. For this purpose, datasets containing the production info, characters, plot and conflicts for a total of 14 films by Dervis Zaim and Yeşim Ustaoglu were created and the datasets created were analyzed in the context of the political ideologies of Liberalism, Socialism, Conservatism, Nationalism, Fascism, Anarchism, Feminism, Environmentalism and concepts corresponding to these ideologies. It was found that only two of the examined films explicitly mention a political ideology. There is a political ideology that is prominent and supported in the filmographies of the two auteur directors discussed. These political ideologies (Dervis Zaim/Conservatism; Yeşim Ustaoglu/Feminism) are supported in most of the directors' films. On the other hand, there are no expressions that contradict or criticize these political ideologies in the other films of the directors. It is seen that there is a similar consistency in the context of the ideologies that are criticized in addition to the ideologies supported in the films.