The dilemma of Syrian refugees: Returning home vs. staying related to security at homeland
Suriyeli mültecilerin ikilemi: Eve dönüş vs. kalmak, güvenlik durumu ile ilgili
  1. Tez No: 718218
  2. Yazar: JOMAH ALQASEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER KORHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, Suriye'nin kuzeybatısındaki güvenlik sektörünün iyileştirilmesi ile ilişkili olan Suriyeli mültecilerin geri dönüş motivasyonlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır; Türkiye tarafından kontrol edilen bölgelerde, araştırma, mültecilerin geri dönüş önceliklerine odaklanıp,bir kısmı Suriye'nin kuzeyine geri dönen Suriyelilerin yaşadıklarının altını çizecektir. Daha sonra güvenlik sektörünün bozulma nedenlerine ve bu sektörün iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için tavsiyelere ve mültecilerin gördüğü ve istedikleri siyasi geçiş ile korelasyona (geri dönüş koşulları) değinmektedir. Çalışma, Suriyeli mültecilerin geri dönüşü için itici ve çekici faktörlerin büyük bir önem taşıdığını ve göç uzmanlarının mültecilerin gönüllü dönüşü konusundaki önerilerinden bazı önemli noktalar olacağını belirtmektedir. Bu itici ve çekici faktörlerin – bazılarını Suriyeli mültecilerin gözünde ve zihninde canlandıktan sonra - çalışma sadece güvenlikle ilgili alanlarda daha da derinleşecektir. Sonunda araştırmamız şu soruyu yanıtlıyacak“Suriyeli mülteciler eve dönebilir mi?”ve eğer öyleyse, nasıl, ne zaman ve nereye?
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to analyze the motives of the Syrian refugees to return, which correlates with security sector improvement in the northwest of Syria, in the areas controlled by Turkey. The research focuses on the priorities of the refugees to return, and in some parts, it highlights some of the Syrian returnees' experiences in the north of Syria. Then it moves into details to security sector deterioration reasons, then recommendations for improvement and development of this sector and the correlation with the political transition as seen by refugees and wished by them (conditions to return). The study states the push and pull factors of Syrian refugees to return an immense significance. There will be some highlights from migration experts' suggestions on the voluntary return of refugees. These push and pull factors – after stating some of them in the eyes and minds of Syrian refugees- the study will go deeper into security-related ones alone. In the end, the research answers the question“Can Syrian refugees go back home?”and if so, how and when and to where?