The impact of energy security on national security: The case of Ethiopian Grand Renaissance Dam (GERD)
Enerji güvenliğinin ulusal güvenlik üzerine etkisi: Etiyopya Büyük Rönesans Barajı (GERD) örneği
- Tez No: 718235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Etiyopya, özellikle yağışlı mevsimlerde Nil Nehri'ne en büyük su payını veriyor. Ancak, iç ve bölgesel siyaset uzun bir süre Etiyopya'nın Nil Nehri Havzası kaynaklarından tam olarak yararlanmasını engelledi. Ancak, temelde enerji üretmek için Nil Nehri üzerinde Büyük Etiyopya Rönesans Barajı'nın (GERD) inşası, özellikle Mısır ve Sudan gibi aşağı havza ülkelerinden gelen önemli protestoları aydınlattı. Bu çalışmanın temel amacı, Etiyopya'nın hidroelektrik inşaatının Nil Nehri Havzası bölgesinin jeopolitik dinamiklerini ve bunun ulusal güvenlik üzerindeki etkilerini nasıl veya ne ölçüde değiştirdiğini araştırmaktır. Tez, Kopenhag Okulu tarafından hazırlanmış güvenlikleştirme teorisini benimseyerek, GERD'nin inşasının hem Mısır, Etiyopya hem de Sudan'da ulusal güvenlik söylemlerinin ortaya çıkmasına yol açtığını savunuyor. Bu ulusal güvenlik mantığı, kısmen Nil Sularının bölgedeki devletlerle ilgisi, ikinci olarak da kamu yararının kapsamı ve özellikle Nil sularına bağlı ideolojik ve kimlik mantıkları nedeniyle sürdürülmektedir. Sonuç olarak, siyasi seçkinler Nil Nehri'ni ve GERD'yi yalnızca bir ulusal çıkar sorunu olduğu ve güvenlikleştirmenin devletin çıkarlarını korumak için gerekli önlemleri almasına olanak tanıdığı için değil, aynı zamanda seçkinlerin siyasi kariyerlerini bu alanda ilerlettiği için güvenlikleştirdi. bu ülkeler. Sonuç olarak, tez birincil, ikincil ve üçüncül seviyeleri enerji güvenliği ve ulusal güvenlik arasındaki anahtar bağlantılar olarak tanımlamaktadır. Nil Nehri Havzası'nın gelişen kriz üzerinde bir anlaşmaya varamaması ışığında, tez, Nil Nehri Havzası krizinin anlaşmazlık çözümü için alternatif bir öneri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ethiopia has been contributing the largest share of water to the Nile River especially during the rainy seasons. However, domestic, and regional politics for a long period of time prevented Ethiopia from exploiting the full benefits of the Nile River Basin resources. But the construction of the Grand Ethiopian Renaissance Dam (GERD) on the Nile River fundamentally to generate energy has elucidated significant protests especially from the downstream states such as Egypt and Sudan. The main aim of this study is to investigate how or to what extent that the Ethiopia's hydropower construction has shifted the geopolitical dynamics of the River Nile Basin region and the implications it has had on national security. By adoption the theory of securitization theory crafted by the Copenhagen School, the thesis argues that the construction of GERD has led to the emergence of national security discourses both within Egypt, Ethiopia, and Sudan. This national security logic is sustained partly by the relevance of the Nile Waters to the states in the region, and secondly due to the extent of public interest and specifically the ideological and identity logics attached to the Nile waters. As a consequence, the political elites have securitized the Nile River and GERD not only because it's a question of national interest and securitization enables the state to take any measures necessary to protect its interests, but also because it advances the political careers of the elites in these countries. In conclusion, the thesis identifies primary, secondary, and tertiary levels as the key links between energy security and national security. In light with the failure of the Nile River Basin to reach an agreement on the evolving crisis, the thesis provides an alternative recommendation for the dispute resolution of the Nile River Basin crisis.