Determinatıon of safety distance from transmission lines and the base stations
  1. Tez No: 718240
  2. Yazar: ADEWALE SAMUEL SALAMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN SELİM ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Nijerya, Oyo Eyaleti, Ibadan'daki bazı konumlardaki baz istasyonlarından ve enerji nakil hatlarından gerçek güvenlik mesafesini bilmek için ölçümle belirleme gereklidir. Yine de, EMF'ler duruma bağlı olarak büyük ölçüde değişebileceğinden, baz istasyonlarından veya elektrik hatlarından güvenli mesafeyi tahmin etmek zordur. En iyi tavsiye, ortamı çevreleyen Elektrik ve Manyetik alanların gerçek seviyelerini ve gerekli mesafeyi belirlemek için uygun bir cihazla ölçüm yapmaktır. Bu tezde, sırasıyla ELF ve RF'yi ölçmek için Holaday HI-3604 ELF anketi ve Electrosmog metre kullanılacaktır. Elektrik ve manyetik alanların mesafelere göre değerleri kaydedilecektir. Elde edilen verilerin grafiksel analizi için MATLAB yazılımı kullanılacaktır. Bu çalışmada, çeşitli kurumların mevcudiyeti nedeniyle UI/Bodija alanına yerleştirilen yüksek gerilim enerji hatları ve GSM direkleri analiz edilecektir. Bunlar arasında İbadan Üniversitesi, Abadina Koleji, Federal İstatistik Okulu, Nijerya Bilim Laboratuvarı Teknolojisi Enstitüsü ve Aziz Peter ve Paul Katolik Ana Ruhban Okulu sayılabilir. Çünkü öğrenciler zamanlarının çoğunu bu mekânda geçirirler. Matlab programlama dili kullanılarak güvenlik mesafelerini belirlemek için manyetik ve elektrik alan eğrilerinin grafikleri çizilecektir. Farklı konumlardaki en yüksek ve en düşük maruz kalma manyetik ve Elektrik alanlarının değeri ICNIRP (WHO) standardı ile karşılaştırılacaktır. Genel olarak, elektrik ve manyetik alanların modelleme ve simülasyonlarının, çevrede daha uzun süre geçirmenin güvenli olup olmadığını veya sakinler için sağlık tehlikesi oluşturup oluşturmadığını tahmin etmek için bize teorik değerlendirmeler verdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The determination by measurement is required to know the actual safety distance from base stations and power transmission lines in some locations in Ibadan, Oyo State, Nigeria. Though, it is difficult to predict safe distance from base stations or power lines, because the EMFs can vary greatly depending on the situation. The best advice is to measure with a suitable device to determine the actual levels of Electric and Magnetic fields surrounding the environment and the distance required. In this thesis, the Holaday HI-3604 ELF survey and Electrosmog meter will be used to measure the ELF and RF respectively. The values of electric and magnetic fields with respect to distances will be recorded. MATLAB software will be used for the graphical analysis of the data obtained. This study will analyze the high voltage power lines and GSM mast placed in the UI/Bodija area due to the presence of various institutions. These include the University of Ibadan, Abadina College, the Federal School of Statistics, the Nigerian Institute of Science Laboratory Technology, and the Catholic Major Seminary School of Saints Peter and Paul, to name a few. Because students spend the majority of their time in this location. The graphs of magnetic and electric fields curves will be plotted to determine the safety distances using Matlab programming language. The value of the highest and the lowest exposure magnetic and Electric fields at different locations will be compared with ICNIRP (WHO) standard. In general, it can be said that modeling and simulations of electric and magnetic fields give us theoretical assessment to predict whether spending longer time in the environment is unsafe or pose a health hazard to inhabitants.