Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran hastalarda intestinal parazitlerin sıklığı
The frequency of intestinal parasites in patients admitted to Siirt Training and Research Hospital
  1. Tez No: 718269
  2. Yazar: LEYLA GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TAŞ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran hastalarda bağırsak parazitlerinin sıklığını belirlemektir. Çalışmamız, 19.04.2021–30.11.2021 tarihleri arasında, Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne farklı şikâyetlerle başvurup dışkı istemiyle Mikrobiyoloji Laboratuvarına yönlendirilen ve 1-90 yaş aralığında olan toplam 300 hastayla (150 çocuk ve 150 erişkin) yürütüldü. Örnekler nativ-Lugol, formol-etil asetat konsantrasyon ve modifiye asit-fast boyama yöntemi ile değerlendirildi. Bu işlemler hastanenin Mikrobiyoloji Laboratuvarı ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Araştırma Laboratuvarında gerçekleştirildi. Bu çalışmada dışkı örnekleri incelenen 150 çocuk hastanın %21,3'ünde, 150 yetişkin hastanın %24'ünde, toplam 300 hastanın %22,7'sinde bir ya da birden fazla türde bağırsak parazitine rastlandı. En yüksek oranda Blastocystis hominis (%18), en düşük oranda Ascaris lumbricoides (%0,7)'e rastlandı. Ayrıca Entamoeba histolytica/Entamoeba dispar (%4,1), Giardia intestinalis (%2) ve Hymenolepis nana (%1,3) belirlendi. Erişkinlerde (%24), çocuk yaş grubuna (%21,3) göre daha yüksek oranda intestinal parazitlere rastlansa da yapılan istatistiksel değerlendirmede parazit sıklığı bakımından yaş grupları arasında anlamlı bir fark belirlenmedi. Kadınlarda %20,7, erkeklerde %24,5 oranında parazite rastlandı ve cinsiyet ile parazit sıklığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. Hastalarımızda görülen semptomlardan ishal (p= 0.022) ve iştahsızlık (p= 0.014) ile intestinal parazit pozitifliği arasında istatistiksel olarak anlamlı fark belirlendi. Sonuç olarak, özellikle ishal ve iştahsızlık gibi şikayetler ile hastanelere başvuran hastaların intestinal parazitler yönünden de değerlendirilmesinin uygun olacağı kanaatine varılmıştır. Bu çalışma Siirt yöresinde intestinal parazit sıklığı ile ilgili olarak bir fikir vermekler beraber yörede, çok daha fazla kişinin dahil edileceği, daha büyük çapta çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the frequency of intestinal parasites in patients admitted to Siirt Training and Research Hospital. Our study was carried out with a total of 300 patients (150 children and 150 adults) aged 1-90 years, who applied to Siirt Training and Research Hospital with different complaints and were referred to the Microbiology Laboratory with a stool request between 19.04.2021 and 30.11.2021. The samples were evaluated by native-Lugol, formol-ethyl acetate concentration and modified acid-fast staining method. These procedures were carried out in the Microbiology Laboratory of the hospital and the Parasitology Research Laboratory of Van Yuzuncu Yil University Faculty of Medicine. In this study, one or more intestinal parasites were found in 21.3% of 150 pediatric patients, 24% of 150 adult patients, and 22.7% of a total of 300 patients. The highest rate was Blastocystis hominis (18%), the lowest rate was Ascaris lumbricoides (0.7%). In addition, Entamoeba histolytica/Entamoeba dispar (4.1%), Giardia intestinalis (2%) and Hymenolepis nana (1.3%) were determined. Although intestinal parasites were found at a higher rate in adults (24%) than in the pediatric age group (21.3%), no significant difference was found between the age groups in terms of the frequency of parasites in the statistical evaluation. Parasites were found at a rate of 20.7% in women and 24.5% in men, and no statistically significant correlation was found between gender and the frequency of parasites. A statistically significant difference was determined between diarrhea (p= 0.022) and loss of appetite (p= 0.014) and intestinal parasite positivity in our patients. As a result, it was concluded that it would be appropriate to evaluate the patients who applied to hospitals with complaints such as diarrhea and loss of appetite, in terms of intestinal parasites. Although this study gives an idea about the frequency of intestinal parasites in the Siirt province, there is a need for larger studies in the region that will include many more people.