Bir yumuşak güç unsuru olarak Maarif Vakfının Türkiye'nin uluslararası ilişkilerindeki rolü
Maarif Foundation as an element of soft power in Turkish role of international relations
  1. Tez No: 718270
  2. Yazar: MEHMET KARAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYA ABBAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Oluşan yenidünya düzeninde devletler, eskide olduğu gibi etki alanlarını sınırlarının dışında göstermek, bölgesel veya küresel çıkarlarını korumak ve geliştirmek arzusu içerisinde hareket etmektedirler. Bu hedeflerine ulaşabilmeleri dün olduğu gibi bugünde güç kullanmalarını kaçınılmaz kılmaktadır. Kullanılan bu güç, savaş ya da ekonomik yöntemlerin kullanıldığı“Sert Güç”olabileceği gibi uluslararası ilişkiler literatürüne Joseph S. Nye tarafından kazandırılan, daha çok takip edilme, cazibe uyandırma şeklinde kendini gösteren“Yumuşak Gü町eklinde de olabilmektedir. Küreselleşme sonucu değişen dünya düzeninde devletler, sahip oldukları ulus ötesi kurum ve kuruluşları ile dış politikalarına yön vermektedirler. Bu bağlamda Türkiye de dış politikasını yenilemiş, dış yardımlara dayalı kültürel diplomasiye geçiş yapmıştır. Zengin ve köklü kültürel değerlere sahip Türkiye, yumuşak güç kapasitesini yeni oluşturduğu kurum ve kuruluşlar ile arttırmaktadır. Eğitim, bir anlamda toplumların sahip olduğu insan kaynağını yeniden tanımlayarak geleceği kontrol etme girişimi olarak tanımlanabilir. Devletler, sahip oldukları eğitim sistemleri sayesinde nitelikli insan kadrolarını arttırma ile kalkınma amacını taşırlar. Bu bağlamda kalkınma ile eğitim arasında sıkı bir bağ bulunmaktadır. Kalkınmış ülkelerin küresel ölçekli olaylarda ortaya koydukları çözüm projeksiyonları diğer ülkeler nezdinde takip edilmekte, pozisyonlarını belirtmekte bir ölçü olmaktadır. Bu pozisyon tam anlamıyla yumuşak güç kavramı ile ilişkilidir. Türkiye'nin uluslararası ilişkiler denkleminde ve dış politika pratiğinde öne çıkardığı kurumlarından biri de Türkiye Maarif Vakfıdır. Türkiye Maarif Vakfı, yüklendiği misyon sayesinde Türkiye'nin sınırları ötesinde oluşturduğu etki alanlarında aktif bir tanıtım aracı olmanın yanı sıra, aynı zamanda dış politikasında kullandığı yumuşak güç unsurlarından da bir tanesi olarak görülmektedir. Türkiye Maarif Vakfı bulunduğu ülkelerde, kültür ve medeniyet bakımından etkileşimde bulunmak suretiyle, Türkiye'nin küresel çıkarlarının korunması noktasında büyük önem taşımaktadır. Vakıf, uluslararası eğitim alanında Türkiye ile dünya arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Bu nedenlerle, konunun araştırılarak literatüre kazandırılması yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the emerging new world order, states act in the desire to show their spheres of influence outside their borders, to protect and develop their regional or global interests, as in the past. Achieving these goals makes it inevitable to use force today, as they did yesterday. This power used can be“Hard Power”in which war or economic methods are used, or it can be in the form of“Soft Power”, which is introduced to the international relations literature by Joseph S. Nye, which manifests itself in the form of being followed more and arousing attraction. In the world order that has changed as a result of globalization, states direct their foreign policies with their transnational institutions and organizations. In this context, Turkey has renewed its foreign policy and switched to cultural diplomacy based on foreign aid. Turkey, which has rich and deep-rooted cultural values, is increasing its soft power capacity with newly formed institutions and organizations. Education, in a sense, can be defined as an attempt to control the future by redefining the human resources that societies have. States carry the purpose of development by increasing their qualified human staff thanks to the education systems they have. In this context, there is a close link between development and education. The solution projections of the developed countries in global-scale events are followed by other countries and become a measure to indicate their positions. This position is literally associated with the concept of soft power. One of Turkey's prominent institutions in the international relations equation and foreign policy practice is the Turkish Maarif Foundation. Thanks to the mission it has undertaken, the Turkish Maarif Foundation is not only an active promotional tool in Turkey's spheres of influence beyond its borders, but is also seen as one of the soft power elements it uses in its foreign policy. The Turkish Maarif Foundation is of great importance in terms of protecting Turkey's global interests by interacting in terms of culture and civilization in the countries where it is located. The Foundation acts as a bridge between Turkey and the world in the field of international education. For these reasons, it would be appropriate to research the subject and bring it to the literature.