COVID-19 salgını sürecinde sağlık çalışanlarının beslenme alışkanlıkları değişimi
Nutritional habits change of healthcare professionals during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 718283
  2. Yazar: BETÜL TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Veteriner Hekimliği, Nutrition and Dietetics, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Koronavirüs Hastalığı 2019 (COVID-19) döneminde sağlık çalışanlarının beslenme alışkanlıklarında meydana gelen değişimlerin sorgulanması amaçlanmıştır. Kesitsel türde yapılan bu araştırmanın çalışma grubunu Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi'nde görev yapan 200 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak dört bölümden oluşan anket yöntemi kullanılmıştır. Boy uzunluğu sabit boy ölçer, bel çevresi mezura ve vücut ağırlığı, Beden Kitle İndeksi (BKİ), yağ oranı, sıvı oranı ölçümleri TanitaMC-780MA cihazı ile alınmıştır. Sağlık çalışanlarının %30'u COVID-19'a yakalandığını ve %78,6'sı hastalığı hafif atlattığını belirtmiştir. Salgın sürecinde katılımcıların %42'si vücut ağırlığının arttığını, %21,5'i azaldığını, %36,5'i değişmediğini belirtmiştir. COVID-19 nedeniyle normalden daha fazla el yıkama/ antiseptik kullandığını belirtenler %88,5, yurtiçi seyahatten kaçınanların oranı %52, evde normalden daha fazla temizlik/dezenfektan kullandığını belirtenler %50, gıdaları dezenfekte eden ve yiyecek stoklayanların oranı %40,5'tir. COVID-19 pandemisinin sağlık çalışanlarının beslenme alışkanlıklarını etkilediği, beslenme bilinci olarak sağlıklı beslenmeye yönlendirdiği fakat yoğun çalışma şartları, COVID-19'a güvensizlik hissi ve stres nedeni ile beslenmelerinin olumsuz yönde etkilendiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to question the changes in the nutritional habits of health workers during the COVID-19 period. The study group of this cross-sectional study consists of 200 healthcare professionals working at Mustafakemalpaşa State Hospital in Bursa Province. Questionnaire method consisting of four parts was used as a data collection tool in the research. Height fixed height meter; waist circumference, body weight, BMI, fat ratio and fluid ratio measurements were taken with the TanitaMC-780MA device. İnfection rate amongthe healthcare workers has reaches 30% and 78.6% of them had mildly recovered from the disease. During the epidemic, 42% of the participants stated that their body weight increased, 21.5% decreased, 36.5% did not change. During the epidemic, 42% of the participants stated that their body weight increased, 21.5% decreased, 36.5% did not change. Those who stated that they used more hand washing / antiseptic due to COVID-19 than usual were 88.5%, the rate of those who avoided domestic travel was 52%, the rate of those who stated that they used more cleaning / disinfectants at home than usual, and the rate of those who disinfected or stocked food was 40.5%. It is thought that the COVID-19 pandemic affects the nutritional habits of healthcare workers and leads them to healthy nutrition as a nutritional awareness, but their nutritional habits is adversely affected due to intense working conditions, the feeling of insecurity against COVID-19 and stress.