COVID-19 salgını döneminde üniversite çalışanlarının yaşam kalitesi ve algılanan stres düzeyi ile beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişki
The relationship between quality of life and perceived stress level of university staff and nutritional habits during the COVID-19 epidemic period
  1. Tez No: 733729
  2. Yazar: NURDA ULUGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YILDIRIM MAVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yeni bir koronavirüs hastalığının (COVID-19) 30 Ocak 2020'de dünya çapında yayılması nedeniyle, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) COVID-19'u küresel bir salgın olarak ilan etmiştir. Bu salgının bireylerin günlük yaşantısındaki tüm düzeni ve alışkanlıklarını tamamen değiştirebileceği görülmüştür. Bu araştırma COVID-19 sürecinde üniversitede çalışan bireylerin beslenme alışkanlıklarının, yaşam kaliteleri ve algıladıkları stresle ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, Ocak 2021-Mart 2021 tarihleri arasında, gönüllülük esasına dayanarak online anket yöntemiyle Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi akademik ve idari kadrosundan 172 kişi dahil edilmiştir. Katılımcılara demografik özellikleri, pandemi sürecindeki bazı alışkanlıkları ve beslenme alışkanlıklarının sorgulandığı genel bilgiler formu, Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS), SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) uygulanmıştır. Katılımcıların %50,6'sını kadınlar oluşturmaktadır. Katılımcıların cinsiyetleri ve MEDAS puanları arasında istatiksel olarak bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Due to the worldwide spread of a new coronavirus disease (COVID-19) on January 30, 2020, the World Health Organization (WHO) declared COVID-19 a global epidemic. It has been seen that this epidemic can completely change the whole order and habits of individuals in their daily lives. This research was conducted to examine the relationship between the nutritional habits, quality of life and perceived stress of individuals working at the university during COVID-19. Between January 2021 and March 2021, 172 people from the academic and administrative staff of Bilecik Şeyh Edebali University were included in the study by online survey method on a voluntary basis. A general information form, in which demographic characteristics, some habits during the pandemic and nutritional habits were questioned, and the Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS), SF-36 Quality of Life Scale and Perceived Stress Scale were administered to the participants. Women constitute 50.6% of the participants. There is no statistical difference between the genders of the participants and their MEDAS scores (p>0.05).