Prefabrik öngerilmeli TT-kirişin yükleme deneyi ile performansının belirlenmesi
Determining the performance of prefabricated TT-beams by loading test
- Tez No: 718284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Öngerilmeli prefabrik elemanlardan olan TT-kirişler, ilgili kalite standartlarına uygun olarak fabrika ortamında hızlı ve kontrollü bir şekilde üretilirler. Zati ağırlıklarının az olması ve taşıma kapasitelerinin yüksek olması gibi üstünlüklerinden dolayı yaygın olarak kullanılırlar. Döşeme elemanı olan TT-kirişler kullanım durumuna göre farklı yük taşıma kapasitelerinde tasarlanabilmektedirler. TT-kirişlerin performansının belirlenmesine yönelik yeterli çalışma bulunmadığı için bu tez çalışması ile, gerçek servis yüklerine uygun olarak tasarlanarak üretilen gerçek boyutlarda öngerilmeli bir prefabrik TT-kirişin statik yayılı yükler altında performansının deneysel olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla bir adet öngerilmeli prefabrik TT-kiriş, mevcut imalatların içerisinden örnekleme yöntemiyle seçilmiş ve üzerine yapısal kaplama betonu (topping) dökülerek kompozit hale getirilmiştir. Öncelikle TS 3233'de belirtilen çatlama momentini (Mcr) veren düzgün yayılı yükle yüklenmiştir. Sonra TS500 yönetmeliği gereği sırasıyla tasarım yükü olan Pmax'ın %85'i olan proje yükü ile daha sonra Pmax ve Pmax'ın %140'ı olan topping ile kiriş arasındaki kayma çatlağının oluştuğu yüke kadar toplam dört aşamada düzgün yayılı statik yüklerle yüklenmiştir. Her yükleme için kiriş yükledikten sonra, 24 saat yüklü kaldıktan sonra ve yük boşaltıldıktan sonra üç kez deplasman okuması yapılmıştır. Kiriş performansının tasarım değerleri ile uyumlu olduğu ve ilgili yönetmeliklerin şartlarını sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
TT beams, one of the prestressed prefabricated elements, are produced in the factory environment in a serial and controlled manner in accordance with the relevant quality standards. They are widely used due to their superiority such as low self-weight and high carrying capacity. TT-beams, which are floor elements, can be designed in different load carrying capacities according to their usage. Since there is not enough work to determine the performance of T-beams subjected to the uniformly distributed static loads, this thesis study aims to experimentally determine the performance of a prestressed TT-beam in real dimensions, designed and produced in accordance with real service loads. For this purpose, a prestressed TT-beam was selected from existing productions by sampling method and made composite by casting structural covering (topping) concrete on it. At first, it was loaded with a uniformly distributed load that gives the cracking moment (Mcr) indicated in Turkish Code-3233. Afterwards in accordance with Turkish Code-500, the beam was subjected to uniformly distributed static loads; up to the project load, which is 85% of the design load (Pmax), then to the load Pmax, and then, to the load where the shear crack between the topping and the beam occurs, which is 140% of Pmax. For each load, three displacement readings were made after loading the beam, after 24 hours of loading, and after the load was taken off. It has been observed that the beam performance is compatible with the design values and meets the requirements of the relevant codes.