Mevcut bir betonarme binanın kolonlarından alınan karotun boyutunun, lokasyonun ve cidarının beton basınç dayanımına etkisinin değerlendirmesi
Evaluation of the effect of the size, location and cover of the concrete core taken from the columns of an existing reinforced concrete building on the concrete compressive strength
  1. Tez No: 718285
  2. Yazar: BURAK YANAŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Mevcut bir yapının depreme karşı performans analizlerine esas olmak üzere betonunun yerindeki dayanımı öğrenmek için karot numunesi alınması birinci dereceden şarttır. Yapının kolonlarından alınan karot numuneler 1/1 boyutunda kesilerek basınç dayanımı testine tabi tutulur. Beton dayanımını doğrudan etkileyen faktörler; karot alma ve test etme şekli, karot numunesinin boyutu, alındığı kolondaki lokasyonu ve beton cidarın kalınlığı olarak sıralanabilir. Bu çalışma ile deney sonuçlarındaki tutarsızlıklardan dolayı karot çapının, karışımdaki en büyük donatı çapının (Dmax) üç katından ve 100 mm'den küçük olmaması standartlarda belirtilmişse de betonarme eleman kesitinin küçük olması, donatıların sık olması ve de alınacak numune sayısının fazla olması gibi gerekçeler ileri sürülerek, karot çapının 50 mm'den küçük alınmasının, özellikle küçük çaplı karotlarda beton dayanımını büyük oranda etkileyecek olan beton yüzeyindeki hızlı su kaybıyla oluşan düşük dayanımlı cidarın kaldırılmamasının, kolonun alt orta ve üst bölümlerinde ki beton dayanımları farklı olsa da numunenin standartlara uygun kolonun ortasından alınmasının beton dayanımını ne oranda ve hangi yönde etkileyeceği araştırılmıştır. Bu amaçla Dmax = 24 mm hazır beton ile inşa edilen mevcut bir betonarme binanın kolonlarının üst, orta ve alt kısımlarına 35 mm 60 mm ve 100 mm beton çekirdekler alınarak, basınç testleri yapılmıştır. Karotun boyutu küçüldükçe basınç dayanımının düştüğü, kolonun altında dayanımın en düşük gerçekleştiği, cidarı kesilen numunelerin daha yüksek sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to learn the strength of the concrete in place, as a basis for the earthquake performance analysis of an existing structure, it is essential to take a core sample. Core samples taken from the columns of the building are cut in 1/1 size and subjected to compressive strength test. The way of coring and testing can be listed as the size of the core sample, its location in the column and the thickness of the concrete cover. Due to the inconsistencies in the test results with this study, it is stated in the standards that the core diameter should not be less than three times the largest aggregate diameter (Dmax) in the mixture and 100 mm. It is known that cores with a diameter of 50 mm or less greatly affect the strength of concrete due to reasons such as the small section of reinforced concrete elements, very close reinforcements and the large number of samples to be taken. And also, although it is more effective especially in small diameter cores, it greatly affects the concrete strength of the low-strength concrete cover formed by rapid water loss on the concrete surface. In addition, as a result of conventional concrete pouring methods, it is not known to what extent and in what direction the samples taken from the lower and upper parts of the column will affect the concrete strength of those taken from the middle of the column as indicated in the standarts. For this purpose, 35 mm 60 mm and 100 mm concrete cores were taken to the upper, middle and lower parts of the columns of an existing reinforced concrete building built with Dmax = 24 mm ready-mixed concrete and pressure tests were performed. It was observed that the compressive strength of the concrete core decreased as the size of the core decreased, the concrete compressive strengths in the bottom parts the columns were the lowest, and the samples concrete cover were cut gave higher results.