Koroner arter bypass greftleme ameliyatı geçiren hastalarda aortik kross klemp süresinin postoperatif dönemde karaciğer fonksiyonlarına etkisi
The effect of prolonged aorti̇c cross clamp ti̇me on the li̇ver functi̇ons of the on PUMP coronary artery bypass graft surgery
  1. Tez No: 718286
  2. Yazar: GAMZE YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZER ULUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Açık kalp cerrahisinde kardiyopulmoner bypass (KPB) tekniği kullanılarak, kalp ve akciğerlerin fonksiyonlarının geçici olarak durdurulup, kalp-akciğer pompası ile belli bir süre fonksiyonların yerine getirilerek ekstrakorporeal dolaşım (EKD) sağlanmaktadır. EKD esnasında cerrahi sahada kansız ve hareketsiz bir alan sağlamak için aortaya kross klemp (AKK) konulmaktadır. Klinik çalışmalar, uygulanan AKK ve KPB süresinin postoperatif dönemde mortalite ve morbiditeye sebep olması açısından önem taşıdığını göstermektedir. Araştırmamızda AKK süresinin postoperatif dönemde karaciğer fonksiyonlarına etkisi araştırılmıştır. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya, Medipol Üniversitesi Mega Hastanesi'nde koroner arter bypass greftleme yapılan (KABG) 60 hasta dahil edilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS (IBM SPSS Statistics 24) adlı paket program kullanılarak yapıldı. AKK süresi 60 dakika altı (Grup I) ve 60 dakika üzerinde olan hastaların (Grup II) preop ve postop dönemdeki karaciğer fonksiyon testlerinden aspartat aminotransferaz (AST) ve alanin aminotransferaz (ALT) değerleri karşılaştırıldı. Araştırmamızda elde edilen sonuçlara göre her iki grupta da postoperatif dönemde preoperatif döneme göre AST değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış saptanırken (p0,05). AST ve ALT değerlerinde AKK süresine göre gruplar arası karşılaştırmada anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In open heart surgery, using the cardiopulmonary bypass (CPB) technique, the functions of the heart and lungs are temporarily stopped, and the function of these organs were provided by the heart-lung pump via extracorporeal circulation (ECD) During ECD, aortic cross clamp (ACC) is placed to provide a bloodless and immobile area in the surgical field. Clinical studies show that the duration of ACC and CPB is important in terms of mortality and morbidity in the postoperative period. In our study, the effect of ACC duration on the liver functions in the postoperative period was investigated. In this retrospective study, 60 patients who underwent coronary artery bypass grafting (CABG) at Istanbul Medipol University Mega Hospital were included. Statistical analyzes were made using a package program called SPSS (IBM SPSS Statistics 24). Aspartate transaminase (AST) and alanine aminotransferase (ALT) values from preoperative and postoperative liver function tests of patients with ACC duration less than 60 minutes (Group I) and more than 60 minutes (Group II) were compared. According to the results obtained in our study, there was a statistically significant increase (p0,05). No significant difference was found between the groups in terms of AST and ALT values according to ACC duration (p>0,05).