Girişim sermayesi ortaklıklarının risk-getiri karakteristiğinin Sermaye Varlıkları Fiyatlama Modeli çerçevesinde incelenmesi: Borsa İstanbul'da bir uygulama
Analyzing risk-return characteristics of venture capital investment trusts in context of Capital Asset Pricing Model: Evidence from Borsa Istanbul
- Tez No: 718331
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Girişim sermayesi yatırım ortaklıkları, girişimlere yatırımda bulunarak, yeni girişimlerin gelişmesine katkı sağlayan yatırım ortaklıklarıdır. Bu araştırmada Türkiye'de faaliyet gösteren ve Borsa İstanbul'a kote altı Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığının (GSYO) risk-getiri durumları ortaya konulup, GSYO'lara yatırım yapmak isteyen yatırımcılara yol gösterilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada kullanılan veri seti, 2015-2021 dönemini kapsayan altı GSYO ve BIST100 haftalık getiri serilerinden oluşmaktadır. Risk-getiri karakteristiğinin belirlenmesinde SVFM ve SVFM'yi baz alan risk ayarlı performans ölçüm yöntemlerinden Sharpe Oranı ve Treynor Oranı kullanılmıştır. SVFM modeline göre altı GSYO'dan dördünün sistematik riski piyasadan daha düşük, ikisininki ise piyasadan yüksektir. Sharpe Oranı ve Treynor Oranı sonuçlarına göre en başarılı GSYO Hub GSYO, en düşük performanslı GSYO ise Rhea GSYO'dur. GSYO'ların neredeyse tamamının performansı, BIST100'den daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Venture capital investment trusts are investment partnerships that contribute to the development of new ventures by investing in startups. In this research, it is aimed to reveal the risk-return characteristics of Venture Capital Investment Trusts (VCITs), which are operating in Turkey and listed on the Borsa Istanbul, and to guide the investors who want to invest in VCITs. The data set used in the research consists of weekly return series of the six VCITs and BIST100 covering the 2015-2021 period. Sharpe Ratio and Treynor Ratio, which are risk-adjusted performance measurement methods based on CAPM, and CAPM were used to determine the risk-return characteristics. According to the CAPM model, four of VCITs have a lower systematic risk than the market, and two have a higher systematic risk than the market. According to the Sharpe Ratio and Treynor Ratio results, the most successful VCIT is Hub and the lowest performing REIT is Rhea. The performance of almost all of the VCITs is higher than BIST100.