All-On-Four tedavisi yapılan sağlıklı ve osteoporozlu hastalarda implant çevresinde oluşan stresin sonlu elemanlar analizi yöntemi ile değerlendirilmesi
Finite element analysis of stress distribution around dental implants in healthy and osteoporotic patients undergoing All-On-Four treatment concept
- Tez No: 718340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ TOLGA KORKMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Atrofik mandibulanın implant ile rehabilitasyonu, yetersiz kemik miktarı nedeni ile çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Ayrıca oseoporotik kemik yapısına sahip bireylerde görülen düşük kemik kalitesi nedeniyle ilave olumsuz durumlar görülmektedir. Yetersiz kemik varlığında greftleme yöntemleri uygulanabilir ancak burada ek cerrahi operasyonlar ve uzamış tedavi süreci gibi birden fazla olumsuz etken bulunmaktadır. Bu gibi sorunları gidermek için All-on-Four tedavi konsepti uygulanabilir. Çalışmamızın amacı atrofik mandibulaya uygulanan All-on-Four tedavisi konseptinin hem sağlıklı hem de osteoporozlu hastalarda sonlu elemanlar analizi yöntemi ile (SEM) değerlendirmektir. Çalışmamızda implantların boyları tüm modellerde 11.5 mm, 3 farklı implant çapta (3.75, 4.3, 5 mm) olacak şekilde 24 model dizayn edildi. Modellerin yükleme senaryosunda vertikal ve oblik yükleme senaryoları uygulandı. Tüm modellerde anterior implantların açısı düz, posterior implantların açısı 30 derece eğimli olacak şekilde dizayn edildi. İmplantların üst yapısı ise tüm modellerde hibrit protez olarak tasarlandı. Çiğneme kuvvetini simüle etmek amaçlı 150 N'luk kuvetler bilateral olarak uygulandı. Modellerin yarısı sağlıklı kemik yapısına sahip bireyleri temsil ederken diğer yarısı osteoporozlu hastaları temsil etti ve sonuçlar karşılaştırılmalı olarak değerlendirildi. Elde edilen sonuçlara göre osteoporozlu hastalarda stres değerleri sağlıklı bireylere göre daha yüksek olsa da All-on-Four konsepti osteoporozlu hastalara uygulanabilir bir tedavi yöntemidir. Stres değerlerini azaltmak için geniş implantların kullanımı, implant açılarının azaltılması ve protetik üst yapıya gelen oblik kuvvetlerin elimine edilmesi gibi faktörler göz önünde bulundurulabilir.
Özet (Çeviri)
Rehabilitation of atrophic mandible with implant causes various problems due to insufficient amount of bone. In addition, additional adverse conditions are observed due to the low bone quality seen in individuals with oseoporotic bone structure. In the presence of insufficient bone, grafting methods can be applied, but there are multiple negative factors such as additional surgical operations and prolonged treatment process. To eliminate such problems, the All-on-Four treatment concept can be applied. The aim of our study is to evaluate the concept of All-on-Four treatment applied to the atrophic mandible by finite element analysis (SEM) method in both healthy and osteoporotic patients. In our study, 24 models were designed with the length of the implants 11.5 mm in all models and 3 different implant diameters (3.75, 4.3, 5 mm). Vertical and oblique loading scenarios were applied in the loading scenario of the models. In all models, the angle of anterior implants was designed to be straight and the angle of posterior implants to be inclined 30 degrees. The prosthetic structure of the implants was designed as a hybrid prosthesis in all models. Forces of 150 N were applied bilaterally to simulate the chewing force. Half of the models represented individuals with healthy bone structure, while the other half represented patients with osteoporosis, and the results were evaluated comparatively. According to the results obtained, although the stress values are higher in patients with osteoporosis than in healthy individuals, the All-on-Four concept is a viable treatment method for patients with osteoporosis. Factors such as the use of wide implants, reduction of implant angles and elimination of oblique forces on the prosthetic structure can be considered to reduce stress values.