Industry 4.0 and sustainability implications
Endüstri 4.0 ve sürdürülebilirlik uygulamaları
- Tez No: 718345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN ÖZDAĞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Teknolojik gelişmeler ve inovatif yaklaşımlar ışığında şekillenen üretim ekosistemlerinin sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik yaratmada fırsatlar sağlama potansiyeli kaynakların hızla tükendiği, sosyal kaygıların yaşandığı, finansal istikrarın gerekliliğinin giderek arttığı günümüz rekabetçi küresel dünyasında dikkat çeken bir olgudur. Bu çalışma kapsamında bütüncül bir üretim paradigması olan Endüstri 4.0 teknolojilerinin sürdürülebilir bir üretim ekosistemi yaratmadaki rolünün analiz edilmesini amaçlanmaktadır. Petrokimya, metal üretim endüstrisi, otomotiv, tekstil ve gıda gibi farklı sektörlerde çalışan karar vericilerden oluşan örneklemden elde edilen veriler doğrultusunda çok kriterli karar verme yöntemlerinden olan bulanık DEMATEL (Karar Verme Deneme ve Değerlendirme Laboratuvarı) sürdürülebilirlik boyutlarının alt kriterleri ağırlıklandırılmış ve bulanık TOPSIS (İdeal Çözüme Benzerlik Yoluyla Sıralama Tercihi Tekniği) yöntemiyle de belirlenen kriterler ağırlıkları baz alınarak bu kriterleri en iyi karşılayan Endüstri 4.0 teknolojisinin sıralama ve seçimi yapılmıştır. Bu bağlamda, sürdürülebilirlik alt kriterlerinin sektörel bazda farklılaştığı ancak en uygun Endüstri 4.0 teknoloji seçim alternatiflerinde benzerlikler olduğu sonuçlarına varılmıştır. Analiz sonuçları yapılan derinlemesine görüşmelerden elde edilen bulgular ile birlikte veri görselleştirme araçlarından olan kelime bulutları ile de zenginleştirilmiştir. Endüstri 4.0 ve sürdürülebilirliğin üç boyutunu da birlikte uygulamaya yönelik ele aldığı için bu çalışma literatürde yapılan kuramsal çalışmalardan farklılık göstermektedir. Bununla birlikte Endüstri 4.0 teknolojileri ve uygulamalarının ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik açısından yaratacağı değerlerin matematiksel olarak ortaya konması çalışmanın özgün değerini yansıtmaktatır. Sonuç olarak bu çalışma çıktılarıyla, hem ilgili literatüre hem de sürdürülebilirlik kavramını üretim sistemleri ile birlikte harmanlamayı planlayan organizasyonlara yönetimsel ve uygulamaya yönelik katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The potential of the production ecosystems shaped in the light of technological developments and innovative approaches to provide opportunities in creating social, economic, and environmental sustainability is a remarkable phenomenon in today's competitive global world where resources are rapidly depleted, social concerns are experienced, and the vitality of financial stability are accumulating. Within the scope of this study, it is aimed to analyze the role of Industry 4.0 technologies, which is a holistic production paradigm, in creating a sustainable production ecosystem. In line with the data obtained from the sample consisting of decision-makers being employed in various sectors such as petrochemical, metal production industry, automotive, textile, and food, the main and sub-criteria of the sustainability dimensions are weighted with fuzzy DEMATEL (Decision Making Trial and Evaluation Laboratory), which is one of the multi-criteria decision-making methods, and with fuzzy TOPSIS (Technique for Order of Preference by Similarity to Ideal Solution) the ranking and selection of the Industry 4.0 technology that best meets these determined criteria are revealed. In this context, it has been concluded that although the weights of sustainability sub-criteria dissociate on a sectoral basis, there were similarities in the selection of the most appropriate Industry 4.0 technology alternative. The results of the analysis were also enriched with the findings obtained from the in-depth interviews and the creation of word clouds that are benefitted as a data visualization tool. This study differs from the theoretical studies in the literature, as it deals with all three dimensions of sustainability and Industry 4.0 together. Furthermore, mathematically revealing the values that Industry 4.0 technologies and applications will create in terms of economic, social and environmental sustainability reflects the original value of the study. As a result, this study provides contributions to the organizations planning to blend the concept of sustainability in their production systems with managerial and practical implications as well as to the relevant literature.