أثر بعض متغيرات الاقتصاد الكلي على مؤشر سوق العراق للأوراق المالية: للمدة 2000 -2020
Bazı makroekonomik değişkenlerin Irak Menkul Kıymetler Borsası Endeksi'ne etkisi: 2000-2020 dönemi / The effect of some macroeconomic variables on the Iraq stock exchange index: For the period of 2000-2020
- Tez No: 718344
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KAYADİBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Borsanın ekonomik büyümenin ana itici gücü olması ekonomik kalkınma ve gelişme ile yakından bağlantılı olduğu görülür. Bunlar piyasadaki işlemlerin artmasına ve menkul kıymetlerin ihraç ve dolaşımına etki etmektedir. Bu menkul kıymetler, paydaşları teşvik etmek ve desteklemek için kaynak sağlamaya, operasyonel yasalar hazırlamaya ve alım satım hak ve görevlerini denetlemeye ihtiyaç duymaktadır. Bunlar orta ve uzun vadeli işlemlerdir. Talep buna bağlantılı olarak, fonları uzun vadeli girişimlere yatırmak isteyen kişiler tarafından ortaya çıkar. Bu pazarlar sanayileşmiş ülkelerde önemli gelişmelere yol açarken, Arap dünyasında önemli gelişmelere sebep olsa da, finansal piyasaların yeni bir şekilde düzenlenmesine başlangıç olmuştur. Gelişmiş ülkelere yetişmek için, araştırmacıların bazı makroekonomik değişkenlerin Irak borsa endeksindeki etkisini araştırmaya, ortak entegrasyonun varlığını inceleneye ve değişkenler arasındaki uzun vadeli denge ilişkilerini çalışmaya ihtiyaçları vardır. Araştırmanın sorunu, faiz oranı ile Irak borsasının performansı arasında bir bağlantı olup olmadığıdır. Bu yüzden Irak'taki Dinar döviz kuru ile Irak Borsasının performansı ve enflasyon oranı ile Irak Menkul Kıymetler Borsası'nın performansı arasındaki ilişkiyi incelenmektedir. Çalışmada, makroekonomik göstergelerin Irak borsasının istikrarsızlığı üzerindeki etkilerini görerek Irak borsasını etkileyen en önemli faktörlerin tespit edilmesi amaçlanır. Irak borsasını etkileyen faktörler karşısında satış ve satın alma kararları gibi yatırım kararları alma olasılığını belirleme, çalışmanın sorularını kanıtlamak veya reddetmek için bazı varsayımlar yapmak. Irak genel borsa endeksi ile çalışmada seçilen makroekonomik değişkenler arasında uzun vadeli bir entegratif ilişki vardır. Ancak Irak Borsasının genel endeks fiyatları ile Irak ekonomisinin döviz kurları arasında ters bir ilişki olduğu gözlemlenmektedir. Irak'ın toplam borsa endeksi, GSYİH ve Irak ekonomisindeki faiz oranı arasında bir ilişki görülürken, Irak'ın toplam borsa endeksi ile Irak ekonomisindeki enflasyon oranı arasında doğrudan bir ilişki var olduğu tespit edilir.
Özet (Çeviri)
The stock market is the main driving force for economic growth, and economic development is closely linked to a thriving and evolving stock market. For them, this has led to increased transactions in the market and the issuance and circulation of such securities, which has provided them with support to encourage and support the stakeholders, as well as requiring them to draft operational laws and supervise the rights and duties of traders. These are medium- and long-term transactions, the demand comes from the financial shortage of people who wish to invest these funds in long-term initiatives, and the prices come from a variety of depositors who wish to make long-term investments in this market. These markets have led to significant development in the industrialized countries and continue to take the first step in the Arab world, along the lines of those who have taken an important step but are seeking to develop their financial markets in a new way. Inorder to strive to catch up with developed countries, Therefore, the researchers to try to researh the impact of some macroeconomic variables on the Iraq stock market index, to study the existence of common integration, and to develop any long-term equilibrium relationship between variables. The problem with the study is whether there is a link between the interest rate and the performance of the Iraqi stock market. Is there a link between the exchange rate of Iraq's Dinar and the performance of the Iraq Stock Exchange, as well as the relationship between the inflation rate and the performance of the Iraq Stock Exchange. The study aimed to identify the most important factors affecting the Iraqi stock market, to see the impact of macroeconomic indicators on the volatility of the Iraqi stock market, to determine the possibility of making investment decisions such as sales and purchase decisions in the face of factors affecting the Iraqi stock market. The study made a number of assumptions to prove or deny the study's questions. There is a long-term integrative relationship between the general Iraq stock market index and the macroeconomic variables selected in the study. There is an inverse relationship between the general index prices of the Iraqi Stock Exchange and the exchange rates of the Iraqi economy. There is a correlation between the overall Iraqi stock market index, GDP and the interest rate in the Iraqi economy. There is a relationship between the overall Iraqi stock market index and the rate of inflation in the Iraqi economy.